Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższe a przy tym najpopularniejsze wzniesienie Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Najłatwiej wejść tu od strony wsi Karłów (12 km od Kudowy Zdroju).

Co ciekawe, na szczyt prowadzi droga zbudowana z 682 kamiennych stopni, wejście trwa około 40 minut, natomiast charakterystyczny płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnych form skalnych. Nazwy nadane najciekawszym skałom nawiązują do ich kształtów, m.in. Wielbłąd czy Małpolud. Skały Szczelińca stanowią również doskonałe miejsce wspinaczkowe.

Szczeliniec Wielki leży w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych.

Widokowy Szczeliniec

Na szczycie znajduje się kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Kotlinę Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Na szczycie działa schronisko, przy którym powstał jeden z punktów widokowych. Dopiero za schroniskiem zaczyna się płatny odcinek zwiedzania, obejmujący labirynt na wierzchołku Szczelińca.

Szczeliniec Wielki
Godziny zwiedzania: codziennie 9.00-18.00
Bilety do labiryntu: normalny 7 zł, ulgowy 3 zł (kasa obok schroniska)

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.