Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka to największa sudecka kotlina, a przy tym wspaniały i bardzo popularny region turystyczny, oferujący wiele różnorodnych atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, żądnych adrenaliny, jak i tych szukających spokoju, dostępnych latem oraz zimą. Dla każdego coś miłego. Również i kuracjusze poszukujący uzdrowisk będą w pełni usatysfakcjonowani pobytem w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, oferującej usługi medyczne w wielu miejscowościach uzdrowiskowych, na wysokim poziomie, z wodami mineralnymi słynnymi w całej Polsce.

Położenie Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka leży w Sudetach, we wschodniej części województwa dolnośląskiego, przy granicy z Czechami, na wysokości około 350-450 m n.p.m. Kotlinę otaczają: rów Górnej Nysy i Góry Bardzkie od północy, Góry Stołowe i Góry Bystrzyckie od południa oraz Góry Złote i Masyw Śnieżnika od wschodu. W sercu Kotliny leży główne miasto - Kłodzko, przez które przepływa Nysa Kłodzka, dzieląca Kotlinę na osi północ - południe. Do Kotliny Kłodzkiej można dojechać drogą nr 8 z Wrocławia, drogą nr 46 z Nysy czy drogą nr 381 z Nowej Rudy.

Miasta w Kotlinie Kłodzkiej

Centralną, najważniejszą miejscowością Kotliny Kłodzkiej jest oczywiście Kłodzko ze słynną twierdzą i mostem gotyckim. Niedaleko stąd do miejscowości Bardo Śląskie i Złoty Stok ze znaną w całej Polsce Kopalnią Złota. Warto odwiedzić też przepięknie zrewitalizowany Lądek Zdrój - jedno z kłodzkich uzdrowisk z przepięknym Zdrojem Wojciech.

Ale najbardziej popularne miejscowości turystyczne ulokowały się na południe od Kłodzka. Tu prym wiedzie Kudowa Zdrój - wspaniałe miasto bardzo licznie przyciagające turystów i kuracjuszy z racji wielu atrakcji, wśród których na plan pierwszy wysuwa się cudny park zdrojowy. Piękna jest także Polanica Zdrój z uroczym deptakiem i Pijalnią Wód Mineralnych. Koniecznie trzeba też wybrać się do Stronia Śląskiego, by odwiedzić w pobliżu Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie oraz do Karłowa - idealnej bazy na Szczeliniec Wielki i w Błędne Skały. W pobliżu zagubiły się cudne Wambierzyce. Polecam również odwiedziny w Dusznikach Zdroju i przejażdżkę Autostradą Sudecką do Międzylesia, gdzie czeka restaurowany zamek. W pobliskim Międzygórzu natomiast warto odwiedzić Wodospad Wilczki. Miastem Królewskim zaś nazywana jest tutaj Bystrzyca Kłodzka, w pobliżu której ukryło się zaciszne Długopole Zdrój.

Atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka słynna jest w całej Polsce za sprawą kilku turystycznych hitów, bez których nie mogła by się obejść żadna wyprawa w te rejony:

- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie - najpięknieksza polska jaskinia z cudnie zachowanymi naciekami

- Jaskinia Radochowska w Radochowie - dzika i tajemnicza jaskinia udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem

- Zalew w Starej Morawie - sztucznie utworzone kąpielisko strzeżone z atrakcjami

- Sanktuarium w Wambierzycach nazywane Dolnośląską Jerozolimą

- Błędne Skały - skalny labirynt w Górach Stołowych

- Szczeliniec Wielki - wspinaczka po schodkach umożliwia podziwianie niezwykłych sklanych twórów Gór Stołowych

- Park Zdrojowy w Kudowie - atrakcyjny i spory park licznie przyciągający turystów

- Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej - nietypowy grobowiec, jakiego nie ma poza Kudową w całej Polsce

- Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju w przepięknym, zabytkowym młynie papierniczym

- Twierdza Kłodzka i Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

- Kopalnia Złota i Osada Górnicza w Złotym Stoku

- Rynek w Lądku Zdroju - piękny, zabytkowy plac

- Most kamienny w Bardzie

- Szlak wodny Przełomem Bardzkim

- Igliczna - ciekawe wzniesienie, na którym stoi Sanktuarium, można wjechać samochodem

- Brama Wodna w Bystrzycy Kłodzkiej

- Baszta Kłodzka w Bystrzycy Kłodzkiej - dawny element obwarowań miejskich, udostępniony do zwiedzania

- Pałac w Żelaźnie

- Wieża Rycerska w Żelaźnie

- Wodospad Wilczki w Międzygórzu - malowniczy wodospad ukryty wśród drzew

- Zamek w Międzylesiu

- Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim - trochę na północ od Kotliny, ale naprawdę warto tu zajrzeć

Narciarstwo w Kotlinie Kłodzkiej

Zimą Kotlina nie przestaje być atrakcyjna wręcz przeciwnie, przyciąga miłośników białego szaleństwa z całej Polski. Najbardziej nowoczesny jest tutaj ośrodek narciarski Czarna Góra w Masywie Śnieżnika, stale się rozwijający, ale bardzo dobrą ofertę ma również Zieleniec z kolejkami linowymi czy Kamienica i Lądek.

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.