Dolny Śląsk

Dolny Śląsk

Dolny Śląsk to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych - kraina wspaniałych zamków, ciekawych miejscowości o pięknej zabudowie i starych gór rozciągających się na południu regionu. obszar ten należy do Śląska, zachowując przy tym swoją odrębność - historyczną i kulturową. Dolny Śląsku obejmuje aż trzy województwa - w całości dolnośląskie i częściowo opolskie oraz lubuskie.

Sudety

Sudety zajmujące południowe połacie Dolnego Śląska składają się z wielu odrębnych pasm o odmiennym charakterze. Stanowią one wielką atrakcję turystyczną i choć w przeważającej części nie są tak dobrze zagospodarowane jak np. Beskid Śląski, to dla wielu turystów jest to właśnie atut tego regionu, gdyż można się tu cieszyć górami oraz otaczającą przyrodą w ciszy i spokoju.

Najwyższym, a przy tym najciekawszym fragmentem Sudetów są Karkonosze z kulminacją Śnieżki (1602 m n.p.m.), ale zachwycić swym kształtem i niecodzienną formą potrafią też niewątpliwie Góry Stołowe z fantastycznymi Błędnymi Skałami, Wielkim Szczelińcem itd. O niezwykłości tych regionów świadczą powstałe tu parki narodowe - Karkonoski Park Narodowy czy Park Narodowy Gór Stołowych. Nikomu nie trzeba też chyba przypominać o Masywie Śnieżnika z najpiękniejszą w Polsce Jasknią Niedźwiedzią czy o widokowej Górze Ślęży chętnie odwiedzanej przez turystów. Przez Sudety wiedzie czerwono znakowany Główny Szlak Sudecki.

Miasta na Dolnym Śląsku

Kto nie przepada za górskimi wędrówkami, odnajdzie na Dolnym Śląsku wiele innych ciekawych atrakcji i z pewnością nie będzie się tu nudził. Stolicą całego regionu jest przepiękny Wrocław, który sam w sobie wystarczyłby na kilkudniową wycieczkę. Poza nim Dolny Śląsk kryje inne, osobliwe pod względem architektonicznym miejscowości, jak choćby Jelenią Górę z pięknym Rynkiem, Świdnicę z unikatowym Kościołem Pokoju, Kłodzko z romantycznym Mostem Gotyckim, uzdrowiskową Kudowę Zdrój czy Wałbrzych. Ten ostatni prócz pięknej Starówki słynie ze wspaniałego Zamku Książ położonego na obszarze parku krajobrazowego.

Zamki na Dolnym Śląsku

Cudny Zamek Książ to oczywiście nie jedyna warownia na Dolnym Śląsku. Popularne wśród turystów są ruiny zamku w Bolkowie, gdzie aktywnie działa Bractwo Rycerskie i pobliskie ruiny zamku w Świnach. Ciekawym miejscem jest też Zagórze Śląskie, w którym prócz zacisznego, malowniczego Jeziora Bystrzyckiego, spotkamy ruiny efektownego Zamku Grodno. Pięknie odremontowany i udostępniony dla turystów jest zamek w Kamieńcu Ząbkowickim. Słynny w całej Polsce jest Zamek Czocha w Leśnej. Na wulkanicznym stożku wyrósł w średniowieczu Zamek Grodziec, dziś również udostępniony dla zwiedzających.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów to wspaniałe miejsce w zachodniej części Dolnego Śląska, na obszarze Kotliny Jeleniegórskiej. Obszar ten kryje kilkadziesiąt, często przepięknych obiektów historycznych, zwykle pałaców, ale są też dwory czy wieże zamkowe. Nierzadko są one otoczone zabytkowymi, cennymi parkami krajobrazowymi, przez które prowadzą liczne ścieżki. Co ciekawe, w wielu pałacach można wypożyczyć rowery i z siodełka przemierzać ten cudny region. Najpiękniejsze pałace w Dolinie to Pałac w Wojanowie, Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Pakoszów w Piechowicach, królewski zamek Karpniki czy Pałac w Mysłakowicach.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Pogórze i Góry Kaczawskie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie nagromadziły się wygasłe wulkany - charakterystyczne stożkowe szczyty zbudowane ze skał wulkanicznych, głównie bazaltu. Kryją one unikatowe gołoborza bazaltowe, np. Ostrzyca czy inne arcyciekawe osobliwości geologiczne, jak Organy Wielisławskie. Na Bazaltowej Górze w Paszowicach stoi wieża widokowa, również zamek Grodziec stoi na nieczynnym wulkanie.

Dolny Śląsk to naprawdę wymarzone miejsce na kilkudniowe wycieczki, z których z pewnością przywieziesz niezapomniane przeżycia, bo prócz architektonicznych perełek i górskich zmagań, oferują ciekawy krajobraz i fantastyczne widoki. A wszystko to poznasz wędrując (lub jadąc) po gęsto usianych znakowanych trasach rowerowych i turystycznych szlakach pieszych.

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.

Turystyczna mapa PolskiCopyright 2005-2017