Dwór w Skotnikach

Skotniki to wyjątkowa miejscowość na Sandomierszczyźnie, położona niedaleko Koprzywnicy, na południowy zachód od Sandomierza. Dlaczego jest wyjątkowa? Bo tutejszy majątek pozostaje w rękach rodziny Bogoria Skotnickich już 800 lat, od XII wieku (z przerwą na czasy rządów PRL, kiedy rodzinie własność odebrano). Obecnie majątek wrócił w ręce rodziny Skotnickich herbu Bogoria. To robi wrażenie. Stoi tu, w cieniu starych drzew, piękny dwór z XVII wieku, którego właścicielami nadal są Skotniccy. Obecnie tutaj nie mieszkają i posiadłość trochę podupadła, ale właściciele nie chcą się zbyć majątku. Dworek szuka więc trochę pomysłu na siebie, trwa jego rewitalizacja i mam nadzieję, że będzie kiedyś wyremontowany i dostępny dla turystów. Patrząc na ten malowniczy dworek, w pięknej scenerii pełnej spokoju i zieleni parku dworskiego, aż chciałoby się, by to miejsce cieszyło się jeszcze świetnością dawnych lat. Dzięki uprzejmości dozorcy, zajrzeliśmy do wnętrza tego pięknego dworu alkierzowego, gdzie zobaczyć można stary kominek i ciekawą ozdobę wykonaną w technice sgraffito. Sama bryła dworku jest bardzo ciekawa, z polskim łamanym dachem i czterema alkierzami w narożach. W tym południowo-wschodnim kryje się kaplica dworska. Tuż obok wznosi się gotycki kościół Św. Jana Chrzciciela w Skotnikach. Piękna i stara jest to świątynia, z cegły, a we wnętrzu kryje niemałe ciekawostki, jak choćby cenne polichromie z około 1370 roku, czyli z czasów powstania świątyni, bo ufundował ją w 1347 roku Jarosław Bogoria ze Skotnik.
Booking.com
Przesuwaj i przybliżaj mapę, by wgrać atrakcje z wybranego obszaru

Widzisz mapę noclegów serwisu rezerwacyjnego Booking.com

Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Pierniki

Wyszukiwarka atrakcji

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
W lewym górnym rogu znajdziesz wyszukiwarkę miejsc oraz zaawansowane opcje wyszukiwania take jak filtry wg rodzajów czy ważności atrakcji turystycznej.

Markery pojawiają się stopniowo. Oznacza to, że jeżeli przesuniesz mapę to nowe ciekawe miejsca zostaną dograne zgodnie z aktywnym widokiem. Dodatkowo gdy bardziej przybliżysz mapę dograją się mniej popularne atrakcje.

Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy korzystając z opcji dostępnych po otwarciu informacji o atrakcji. Opisy wszystkich atrakcji dostępne są na naszej stronie Polskie Szlaki - polskie atrakcje.