Żmigród

Żmigród

Żmigród to niewielkie, bardzo ciekawe miasteczko w województwie dolnośląskim,  leżące niedaleko Trzebnicy i Wrocławia, przy drodze nr 5 wiodącej do Poznania.

Interesująca jest etymologia nazwy miejscowości. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nazwa pochodzi od żmiji, jednak nazwa miejscowości nawiązuje do dawnego słowa oznaczającego smoka. Potwierdza to niemiecka nazwa tego miasteczka, która oznaczała w przekładzie właśnie góra smoka. Również w herbie miasta widnieje smok.

Zabytki w Żmigrodzie

- Rynek w Żmigrodzie - główny, reprezentacyjny plac miasta, na którym stoi zabytkowa kolumna  Maryjna  z 1873 roku

- Kościół Św. Trójcy, ul. Kościelna - niedaleko Rynku stoi zabytkowa budowla z  1702 roku, mieszanka stylu barokowego i  neogotyckiego, kościół posiada wieżę zakończoną hełmem

- Kościół Św. Stanisława Kostki, ul. Rybacka 1- budowla z  1854 roku, dawny poewangelicki kościół ze strzelistą wieżą

- Pałac w Żmigrodzie, ul. Parkowa - piekny zespól pałacowo-parkowy z ruinami pałacu Hatzfeldów przypominającego zamek, z lat 1656–1658

- Baszta w Żmigrodzie - budowla z XVI wieku, pozostałośc zamku

- Wieża ciśnień

 

 

 

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.