Zamek w Malborku

Zamek w Malborku to najwspanialsza pamiątka po Zakonie Krzyżackim, jaka została na naszych ziemiach. Jest to największy ceglany zamek w Europie, a nawet na całym świecie, wybudowany w stylu gotyckim, z błota, a dokładniej z cegły, którą wytwarza się z gliny. Liczy sobie dziś ponad 700 lat, bo budowę rozpoczęto około 1280 roku, a trwała ona aż do XV wieku. Marienburg czyli zamek Marii, bo taka była nazwa niemiecka Malborka, stał się główną siedzibą Krzyżaków i zaczątkiem państwa zakonnego. Ponoć była to najbardziej ekskluzywna rezydencja ówczesnej Europy. Składała się z 3 potężnych kompleksów zamku Niskiego (Przedzamcza), Średniego i Wysokiego. W sumie zajmował ponad 21 ha, a całość otaczały mury obronne o długości, bagatela, ponad 5 km! Do dzisiaj robi to kolosalne wrażenie, a jakie musiał wywierać na średniowiecznym ludzie? Trudno sobie wyobrazić. A w środku tych wielkich murów, postawionych z ogromnym rozmachem, nawet w największym rozkwicie zamku przesiadywała całkiem skromna załoga. Zamek wysoki zamieszkiwało 35-65 braci, a zamek rezydencjonalny przeznaczony był dla wielkiego mistrza zakonu i 3-4 osób mu towarzyszących. A jak to się stało, że tak mała załoga zdominowała sobie te tereny? Ano całą ideologię oparto na wierze chrześcijańskiej, a ideologia owa mówiła, że wszelka władza od Boga pochodzi i przeciwko Jego woli występować nie wolno. Łatwo też Krzyżacy po wszelkie datki i majątki poddanych sięgali. I choć zakon z ubóstwem się kojarzy, to w Malborku w żaden sposób tego widać nie było. Tu wszystko czynione było z rozmachem i jakością dotąd w średniowieczu nie znaną.
Booking.com
Przesuwaj i przybliżaj mapę, by wgrać atrakcje z wybranego obszaru

Widzisz mapę noclegów serwisu rezerwacyjnego Booking.com

Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Pierniki

Wyszukiwarka atrakcji

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
W lewym górnym rogu znajdziesz wyszukiwarkę miejsc oraz zaawansowane opcje wyszukiwania take jak filtry wg rodzajów czy ważności atrakcji turystycznej.

Markery pojawiają się stopniowo. Oznacza to, że jeżeli przesuniesz mapę to nowe ciekawe miejsca zostaną dograne zgodnie z aktywnym widokiem. Dodatkowo gdy bardziej przybliżysz mapę dograją się mniej popularne atrakcje.

Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy korzystając z opcji dostępnych po otwarciu informacji o atrakcji. Opisy wszystkich atrakcji dostępne są na naszej stronie Polskie Szlaki - polskie atrakcje.