Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy od 1955 roku chroni unikalną przyrodę Tatr - jedynego w Polsce obszaru o charakterze wysokogórskim. To jeden z największych parków narodowych w Polsce, o powierzchni ponad 21 tys. ha. Około 70 %. powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, reszta to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ze względu na wyjątkowość tego obszaru, w 1993 roku TPN został wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Roślinność w Tatrach

Roślinność tatrzańska charakteryzuje się piętrowością. Piętro najniższe to piętro regla dolnego, porastają tu bory świerkowe z domieszką jodły, buka i jaworu. Regiel górny to bór świerkowy, czasem z limbą. Piętro kosówki występuje powyżej 1550 m n.p.m. i porasta tu przede wszystkim kosodrzewina. Piętro hal to murawy wysokogórskie z roślinnością alpejską. W piętrze turni roślin już jest niewiele, m.in. goryczka przezroczysta czy jaskier lodnikowy.

Zwierzęta w Tatrach

Popularne tatrzańskie ssaki to kozica i świstak, żyjące wysoko w górach, w niższych partiach żyją jelenie, sarny, rysie i oczywiście niedźwiedzie brunatne. Wśród ptaków króluje natomiast orzeł przedni.

Atrakcje TPN-u

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego na turystów czeka wiele atrakcji, przede wszystkim są to szczyty, czasem naprawdę trudno dostępne, z pięknymi panoramami. Nie lada atrakcją jest Orla Perć - najtrudniejszy szlak w Polsce, prowadzący przez kilka 2-tysięczników, m.in. Zawrat i Kozi Wierch. Popularne szczyty tatrzańskie to Rysy - najwyższy szczyt w Polsce, oczywiście Giewont - symbol Tatr, Kasprowy Wierch czy Świnica.

Wspaniała jest także Dolina Pięciu Stawów Polskich z pięknymi jeziorami malowniczo ulokowanymi u stóp turni, hitem na pewno jest Morskie Oko, zawsze pełne turystów, klimatyczny jest też Smreczyński Staw leżący nieopodal Doliny Kościeliskiej.

Centrum Edukacji TPN-u

Muzeum Przyrodnicze z ciekawymi wystawami mieści sie przy ul. Chałubińskiego 42a w Zakopanem. Jest czynne od poniedziałku do soboty w godz. 8.00–16.00 (18/ 202-33-12).

Tatrzański Park Narodowy
ul. Kuźnice 1, Zakopane
tel. 18/ 202-33-00
infotur@tpn.pl
http://tpn.pl
Bilety: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł, 7-dniowy normalny 20 zł, 7-dniowy ulgowy 10 zł

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.