Diabelski Most w Czernej

Diabelski Most w Czernej

Diabelski Most w Czernej to bardzo ciekawy zabytek w tej niewielkiej miejscowości, leżącej na terenie Doliny Eliaszówki, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, koło Sanktuarium w Czernej.

Ten kamienny most jest arkadowy, a pochodzi z XVIII stulecia. Choć dziś pozostaje w ruinie, warto zobaczyć ten cud techniki, bądź co bądź, bardzo już wiekowy i dający wyobrażenie o jego wielkim niegdyś ogromie.

A mierzył on 18 m wysokości oraz aż 120 m długości. Był jak na swe czasy ewenementem w Polsce, przypominającym rzymskie akwedukty. Most w Czernej budowano długo, bo 20 lat, a ponoć pod nim sam diabeł ukrył skarby. Wg legendy można go szukać, ale tylko w Wielki Piątek, kiedy diabeł zajęty jest kuszeniem Jezusa, bo w innym czasie grozi za to pewna śmierć.

Sam most miał nazywać się anielskim, ale ludności bardziej spodobała się nazwa diabelski, z racji tajemniczości tego miejsca.

Przy Moście Diabelskim biegną czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty pieszy Szlak Dolinek Jurajskich.

Diabelski Most
Aleja Św. Rafała, Czerna, Krzeszowice

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.