Wieruszów

Wieruszów

Wieruszów to historyczne miasto ulokowane na prawym i lewym brzegu rzeki Prosny, u ujścia Niesobu, w zachodniej części województwa łódzkiego, na pograniczu trzech wielkich krain - Śląska, Małopolski oraz Wielkopolski. Na północ od Wieruszowa znajduje się Kalisz, zaś na południe - Kluczbork.

Można rzec, że Wieruszów leży w strefie przejściowej, na tzw. progu wieruszowskim, który łączy Wyżynę Śląską ze Wzgórzami Ostrzeszowskimi. Wiele faktów przemawia za tym, że Wieruszów był jednym z wielu miast, które leżały na prastarym trakcie handlowo-komunikacyjnym, zwanym ,,bursztynowym szlakiem”.

Historia Wieruszowa

Pierwsze badania archeologów na terenie Wieruszowa miały miejsce w 1960 roku. To dzięki nim wiadomo, że ciągłość osadnictwa na tych terenach była zachowana od 2500 lat. Historia grodu nad Prosną, leżącego niegdyś w ziemi wieluńskiej, sięga czasów średniowiecza, kiedy w 1368 roku pojawił się pierwszy dokument pisany o mieście. Dotyczył on ugody zawartej pomiędzy miejscowym proboszczem Henrykiem a Klemensem Wieruszem - ówczesnym właścicielem Wieruszowa i Świby.

Najstarszą częścią Wieruszowa był gród leżący w widłach rzek Prosny i Niesobu. Obok niego, na lewym brzegu rzeki istniało kiedyś najstarsze nieobronne osiedle zwane Starym Wieruszowem (Wierusow antiqua). Na przełomie XIII i XIV wieku po prawej stronie Prosny założono Nowy Wieruszów (nova Wieruszow 1368), do którego pod koniec XIV wieku przeniesiono ośrodek miejski.

W odróżnieniu od innych okolicznych miast, Wieruszów był miastem prywatnym, szlacheckim. Jego założycielem był rycerski ród Wieruszów, który przybył na te tereny pod koniec XIII wieku. Pierwszym właścicielem miasta był Bernard Wierusz - sędzia ziemi wieluńskiej, który poza Wieruszowem i zamkiem Kopanicą dziedziczył również kilka wsi. Do niego należała najstarsza znana pieczęć z herbem miasta z 1395 roku. Herb ten przedstawiał kozła w połowie czarnego, a w połowie w czerwono - srebrną szachownicę. Tarcza herbowa jest srebrna. To właśnie Bernardowi i jego synowi Bieniaszowi miasto zawdzięcza fundację klasztoru paulinów z drewnianymi kościółkami Św. Ducha i Nawiedzenia Najświętszej Matki, co nastąpiło w 1401 roku.

Atrakcje w Wieruszowie

- Zamek w Wieruszowie - fundamenty gotyckiego zamku

- Grodzisko kultury łużyckiej - grodzisko pochodzące z lat 700-400 lat p.n.e. znajduje się na południe od Podzamcza, niedaleko kościoła Św. Rocha

- Kościół i klasztor Paulinów - jego początki sięgają XV wieku, dzisiejsza okazała bazylika reprezentuje barok

- Kościół Św. Rocha - piękny drewniany, modrzewiowy kościółek z 1746 roku, obok istnieje cmentarz

- Kościół Św. Michała Archanioła w Wyszanowie - neoromański z 1842 roku

- Samolot Lisunow Li-2P - samolot został sprowadzony do Wieruszowa w 1968 roku z okazji 600-setnej rocznicy miasta, samolot pasażerski jest unikatową atrakcją

- Aleja dębów czerwonych - rośnie tu 95 dębów czerwonych, rzadko występujących w takich dużych skupiskach, jesienią liście tych dębów mienią się płomienną czerwienią oraz żółcią

Oficjalna strona Wieruszowa: www.wieruszow.pl

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.