Szczawnica

Szczawnica

Szczawnica to popularny kurort leżący w Pieninach, w województwie małopolskim, przy trasie nr 969, niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu.

Szczawnica to znana miejscowość uzdrowiskowa, malowniczo położona w dolinie potoku Grajcarek, w pobliżu jego ujścia do Dunajca, gdzie znajduje się przystań końcowa spływu Przełomem Dunajca.

O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych (m.in. Szymon czy Magdalena). Oprócz bazy leczniczo-sanatoryjnej, świetnie rozwinięta jest tu również infrastruktura turystyczna, a zimą także narciarska.

Zabytki w Szczawnicy

- Zabudowania Uzdrowiska - zabytkowe budynki kurortowe z XIX i początku XX wieku z namalowanymi przez Józefa Szalaya (twórcę uzdrowiska w Szczawnicy) godłami. Warto przejść się ulicą Zdrojową i zaznać tej atmosfery z przełomu wieków.

Atrakcje w Szczawnicy

- Promenada w Szczawnicy, ul. Zawodzie, ul. Zdrojowa - pięknie zrewitalizowany deptak o długości około 1800 m, ciągnący się wzdłuż Grajcarka, stoją tu ławeczki, a także podziwiać można ciekawy zegar kwiatowy, pokazujący godzinę i wygrywający melodie

- Spływ Dunajcem, Sromowce Wyżne - słynny spływ tratwami malowniczym przełomem Dunajca, trasa do Szczawnicy to 18 km, spływ trwa nieco ponad 2 godziny (codziennie od 1 kwietnia do 31 października).
www.flisacy.com.pl

- Rafting w Szczawnicy - trasę tradycyjnego spływu łodziami flisackimi można pokonać w bardziej aktywny sposób np. pontonem (rafting) lub 2-osobowymi kanadyjkami . To wspaniała rozrywka dostarczająca dużej dawki adrenaliny, pod okiem instruktora i na bezpiecznym sprzęcie.
www.retendo.com.pl

- Park górny zdrojowy w Szczawnicy - zabytkowy park z oryginalnymi rzeźbami i muszlą koncertową, warto też odwiedzić park dolny.

- Trasy rowerowe i konne

- Wąwóz Homole w Pieninach - malowniczy wąwóz znajdujący sie w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy, zbudowany ze skał wapiennych, połozony w Małych Pieninach. Jego rzeźba jest urozmaicona, a dnem płynie potok Kamionka. Wąwóz Homole uznawany jest za jeden z piękniejszych wąwozów w Polsce. Utworzono tu rezerwat przyrody. Przez wąwóz przebiega zielony szlak z Jaworek prowadzący dalej na Wysoką (1050 m n.p.m) - najwyższy szczyt Pienin.

Narciarstwo w Szczawnicy

- Palenica w Szczawnicy - kolej krzesełkowa na Palenicę - naśnieżana trasa zjazdowa na stoku Palenicy o długości 1000 m, homolagacja FIS, oświetlona trasa na stoku Szafranówki o długości 1800 m, 2 wyciągi orczykowe na Szafranówce z naśnieżaną trasą łatwą, Halfpipe - rynna śnieżna do snowbordu z wyciągiem orczykowym na górze Palenica
pkl.pl

- Arena Narciarska Jaworki Homole, ul. Zaskalskie 14, Szczawnica – Jaworki - ośrodek na północnym stoku "Bukowinek" oferuje nowy wyciąg krzesełkowy, 2 wyciągi orczykowe i 8 tras narciarskich o łącznej długości około 4400 m. Działa szkoła narciarska i wyciąg dla początkujących oraz dzieci, trasy o różnym stopniu trudności, głównie łatwe, ale również do slalomu, ratrakowane i naśnieżane.
arenanarciarska.eu

Oficjalna strona Szczawnicy

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.

Turystyczna mapa PolskiCopyright 2005-2017