Siemianowice Śląskie

Siemianowice Śląskie to duże miasto na Górnym Śląsku, o długiej historii, choć prawa miejskie otrzymało dopiero w 1932 roku. Pobliskie miasta to Chorzów, Czeladź oraz Bytom. Pięknie rewitalizowane dziś miasto oferuje coraz ciekawsze miejscówki rodzinne, do których przybywają nie tylko mieszkańcy Siemianowic, ale i pobliskich miejscowości. Wystarczy wymienić choćby malowniczy Staw Rzęsę z pobliską Polaną Dinozaurów, Park Górnik czy piękny obecnie pałac Donnersmarcków, który powstał z totalnej ruiny i zaprasza na kawę oraz rzemieślnicze piwo.

Historia Siemianowic Śląskich

W średniowieczu była to osada rolniczo-rybacka, stąd rybak i ryba widnieją w herbie miasta. W II połowie XVIII stulecia nastąpił tu rozwój górnictwa węglowego oraz hutnictwa cynku i żelaza, czego efektem była zbudowana w 1835 roku huta żelaza „Laura”. Historia miasta wiąże się także z ogromnym pałacem Donnersmarcków, w którym kończy się pomału kapitalny remont i ma służyć mieszkańcom oraz turystom.

Atrakcje w Siemianowicach Śląskich

Do niedawna Siemianowice Śląskie stanowiły duży ośrodek przemysłowy, obecnie jednak przemysł ciężki tu przestał istnieć, a zrewitalizowane tereny poprzemysłowe stały się wspaniałymi terenami sportowo-rekreacyjnymi. Powstało tu: pole golfowe, strzelnica myśliwska czy hala widowiskowo-sportowa z basenem. Zobacz najlepsze atrakcje Siemianowic Śląskich:

  • Pałac Donnersmarcków - ul. Chopina, najcenniejszy zabytek miasta, ogromny pałac, który był w totalnej ruinie, a obecnie jest intensywnie remontowany. Prace są właściwie już na ukończeniu, we wnętrzach pałacu działa Browar Pałacowy oraz kawiarnia
  • Bażantarnia ze Stawem Rzęsa, Al. Spacerowa - piękny teren rekreacyjny, z ciekawą turystyczną infrastrukturą, malowniczy Staw Rzęsa przecina grobla spacerowa, powstało tu sporo ławek, zaś powyżej istnieje Polana dinozaurów z makietami sporych gadów kopalnych, na które dzieci mogą się wspinać. Za dinozaurami powstały piękne, drewniane place zabaw z atrakcjami w kształcie zwierząt, dalej jest tężnia, aleje spacerowe i trasy rowerowe
  • Park „Pszczelnik”
  • Park Miejski, Al. Spacerowa, ul. Parkowa - dawny, zabytkowy park pałacowy przy pałacu Donnersmarcków, który powstaje z ruin
  • Spichlerz dworski, ul. Chopina 6 - kamienny spichlerz z XVII wieku - obecnie Muzeum Miasta Siemianowic Śląskich, stoi w Parku Miejskim, to dawny element folwarku Donnersmarcków
  • Kościół Św. Krzyża, ul. 1 Maja, świątynia neogotycka z 1884 roku
  • Kościół ewangelicki, ul. Wyspiańskiego - świątynia neogotycka z 1895 roku
  • Ratusz miasta, ul. Krasińskiego - neogotycka budowla z 1904 roku stojąca na Rynku
  • Cmentarz żołnierzy niemieckich
Booking.com
Przesuwaj i przybliżaj mapę, by wgrać atrakcje z wybranego obszaru

Widzisz mapę noclegów serwisu rezerwacyjnego Booking.com

Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Pierniki

Wyszukiwarka atrakcji

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
W lewym górnym rogu znajdziesz wyszukiwarkę miejsc oraz zaawansowane opcje wyszukiwania take jak filtry wg rodzajów czy ważności atrakcji turystycznej.

Markery pojawiają się stopniowo. Oznacza to, że jeżeli przesuniesz mapę to nowe ciekawe miejsca zostaną dograne zgodnie z aktywnym widokiem. Dodatkowo gdy bardziej przybliżysz mapę dograją się mniej popularne atrakcje.

Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy korzystając z opcji dostępnych po otwarciu informacji o atrakcji. Opisy wszystkich atrakcji dostępne są na naszej stronie Polskie Szlaki - polskie atrakcje.