Podlasie

Podlasie

Podlasie to cudna kraina historyczna leżąca w północno-wschodniej Polsce, na terenie województwa podlaskiego i częściowo na obszarze województw lubelskiego i mazowieckiego. Stolicą regionu jest Białystok - jedyny duży ośrodek na całem Podlasiu. Inne ważne miasta to Tykocin będący perłą baroku, Supraśl z pięknym monasterem, słynna Białowieża z żubrem czy Siemiatycze leżące w części południowej.

Nazwa Podlasia

Istnieją dwie ogólne teorie mówiące o pochodzeniu nazwy tego regionu. Jedna z nich nawiązuje do lasów, których tu nigdy nie brakowało i u progu których powstał ten wspaniały obszar, stąd pod-lasie. Druga natomiast wspomina o Lachach czyli plemieniu Polaków. Podlasie powstało bowiem przy ich granicach, stąd pod-lasze.

Przyroda Podlasia

To, co cechuje Podlasie, to cisza, spokój, piękne zielone krajobrazy, pełne dziewiczych lasów, rzek i rozlewisk, a wszystko to bogate w cennych i charakterystycznych dla Polski reprezentatów flory i fauny! To tutaj króluje łoś, bóbr, gronostaj, a nade wszystko żubr - król Puszczy Białowieskiej, który właśnie w tych okolicach został ocalony przed całkowitym wyginięciem i rozpoczął swe nowe życie na wolności.

Na Podlasiu istnieje kilka unikatowych parków narodowych - największy w Polsce Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy oraz najstarszy w Polsce Białowieski Park Narodowy. Wszystkie zaopatrzone są w dobrą infrastrukturę turystyczną, z której na szczególną uwagę zasługują świetnie zorganizowane kładki.

Architektura na Podlasiu

Nie mniej ciekawa jest architektura Podlasia, w której można się zakochać. Podlasie bowiem to miejscami żywy skansen, gdzie czas zatrzymał się w miejscu, a zabudowa przypomina nam minione wieki. Najpiękniejszy w tym względzie jest obszar bądź szlak nazywany Krainą Otwartych Okiennic. Obejmuje on wioski leżące w sercu Podlasia - Soce, Trześciankę i wieś Puchły. Spotkasz tu drewniane chałupy, malowane kolorowo, z ozdobnymi okiennicami, zwykle malowanymi na biało. Również drewniane elementy ozdobne nieraz pojawiają się w narożach domów dając niesamowity efekt. Pod tym względem króluje wieś Wojszki.

Jeszcze bardziej zachwycają tutejsze cerkwie, bardzo kolorowe, zadbane i zdobne. Wszystkie nadal żywe i wykorzystywane, bowiem prawosławie na Podlasiu kwitnie. Trudno od nich oczy oderwać, niestety zwykle niedostępne dla turystów, jeśli chodzi o wnętrza, zresztą i tak w cerkwiach nie powinno się wykonywać zdjęć.

Piękna architektura jest też dostępna w innych miastach, zarówno w postaci drewnianych domów i cerkwi, jak i innych obiektów. W Supraślu zachwyca okazały monaster z potężną obronną cerkwią, w Tykocinie bazylika na Rynku, Wielka Synagoga i oczywiście zamek królewski, a w Białymstoku cudowny pałac Branickich.

Wybrane atrakcje na Podlasiu

- Ścieżki przyrodnicze TOE i kładki w Goniądzu na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego

- Czerwone Bagno w Biebrzańskim Parku Narodowym

- Kładka Waniewo-Śliwno w Narwiańskim Parku Narodowym

- Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży

- Szlak Dębów Królewskich w Białowieskim Parku Narodowym

- Park Pałacowy w Białowieży

- Muzeum Biebrzańskiego Parku Narodowego w Białowieży

- Skansen Sioło Budy koło Białowieży

- Cerkiew w Narwi

- Cerkiew w Puchłach

- Cerkiew w Trześciance

- Cerkiew Św. Michała w Bielsku Podlaskim

- Pałac Branickich w Białymstoku

- Cerkiew Św. Ducha w Białymstoku

- Białostockie Muzeum Wsi - skansen w Wasilkowie

- Monaster w Supraślu

- Muzeum Ikon w Supraślu

- Kościół w Siemiatyczach

- Zalew w Siemiatyczach

- Góra Zamkowa w Drohiczynie

- Katedra w Drohiczynie

- Pałac w Korczewie

- Zamek w Tykocinie

- Bazylika w Tykocinie

- Wielka Synagoga w Tykocinie

- Kiermusy

- Europejska Wieś Bociania

- Meczet w Kruszynianach

- Mizar w Kruszynianach czyli cmentarz muzułmański

- Jurta Tatarska w Kruszynianach, ze świetnym jadłem tatarskim

- Meczet w Bohonikach

- Mizar w Bohonikach, najstarszy w Polsce

- Rondo w Krynkach, największe w Polsce, z 12 ulicami odchodzącymi

- Sanktuarium Święta Woda koło Białegostoku - Góra Krzyży dla katolików

- Święta Góra Grabarka - prawosławny Góra Krzyży

- Sanktuarium w Sokółce

- Sanktuarium w Różanymstoku

- Bazylika w Węgrowie

- Pałac w Starejwsi

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.