Maciejowiec

Maciejowiec

Maciejowiec to wieś w województwie dolnośląskim, leżąca około 8 km od Lubomierza, pomiędzy Lwówkiem Śląskim i Jelenią Górą. Wieś łańcuchowa położona jest na wschodnim krańcu Wzgórz Radoniowskich, w dolinie Maciejowickiego Potoku w dorzeczu Bobru. Zabudowania Maciejowca malowniczo ulokowały się na wysokości 320-400 m n.p.m.

Zabytki w Maciejowcu

- Pałac w Maciejowcu - klasycystyczny pałac zbudowany w latach 1834-38 przez rodzinę Dolanów nieopodal dworu. Po wojnie pałac należał do Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W 1990 roku wybuchł tu pożar, który strawił dach. Obecnie pałac jest własnością prywatną, inwestor powoli prowadzi prace remontowe, teren wokół jest ogrodzony, a pałac można zobaczyć jedynie z zewnątrz.

- Park pałacowy - założony został w latach 30-tych XIX wieku

- Neorenesansowe mauzoleum rodziny von Kramsta, z lat 1920-30 zbudowane na obrzeżu parku, w pobliżu pałacu. Pochowano tam Christiana Georga von Kramsta, męża Emmy Pauline von Kramsta, właścicielki pałacu, we wnętrzu przetrwał ozdobny sarkofag.

- Kaplica z 1692 roku, obecnie Wniebowzięcia NMP

- Dwór obronny w Maciejowcu - budowla z lat 1627-32, przebudowana w roku 1834. Dwór powstał prawdopodobnie w wyniku rozbudowy zameczku pochodzącego z II połowy XVI wieku. Całość wraz z przyległymi zabudowaniami stanowi przykład renesansowej architektury, jeden z piękniejszych na Śląsku. Zachowało się tutaj wiele detali architektonicznych oraz elementy wystroju wnętrz. Niestety jest niedostępny do zwiedzania, trwa tutaj remont, dwór w Maciejowcu to element Szlaku Zamków Piastowskich

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.