Źródła Centurii

Źródła Centurii

Źródła rzeki Centuria znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd na Jurze, we wsi Hutki-Kanki. Od 2004 roku źródła uznano za pomnik przyrody nieożywionej! Jest to bowiem piękny teren, leżący w otulinie Rezerwatu Przyrody na Górze Chełm.

Źródła Centurii wypływają w dolinie porośniętej mieszanym lasem z przewagą brzozy i sosny. Woda źródlana wydobywa się z grubej warstwy piasków. Nisza źródliskowa rzeki Centuria jest płaska i otoczona wysokimi, stromymi, piaszczystymi zboczami.

Warto wiedzieć, iż rzeka Centuria płynie w wapieniach ulegających zjawiskom krasowym, toteż rzeka raz płynie niewielkim strumyczkiem, innym razem szerszym korytem tworząc rozlewiska, by za chwilę znikać pod powierzchnią ziemi i dalej znów wypłynąć. Centuria jest jednym z prawobrzeżnych dopływów Białej Przemszy - rzeki dorzecza królowej polskich rzek, Wisły.

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.