Zegarowe Skały w Dolinie Wodącej

Zegarowe Skały w Dolinie Wodącej koło Smolenia na Jurze to piękne skałki wybijające się w terenie, pomiędzy wsiami Smoleń i Złożeniec w województwie śląskim oraz wsią Strzegowa w województwie małopolskim. Skałki można podziwiać, spacerując lub jadąc na rowerze przez Dolinę. Warto też podejść bliżej pod te skałki, które należą do Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego. Pas ten rozciąga się na szerokości 48 km. A same Zegarowe Skały? To potężne mury skalne, w których życie kwitło od paleolitu po późne średniowiecze. Ukryły się w nich jaskinie, z których największa to Zegar. Krążą o niej legendy, że co roku w Wigilię Bożego Narodzenia i Nocy Świętojańskiej słychać w niej bicie tajemniczego chronometru. Podobno to duchy dawnych mieszkańców. To właśnie od tego dźwięku skały zyskały swoją nazwę. W zegarowych skałach prowadzono badania archeologiczne, podczas których odkryto tutaj narzędzia krzemienne i kości zwierząt. Na dole jednego z ostańców, który stanowi dogodny punkt widokowy znajduje się przelotowa Jaskinia Jasna. Na ostaniec można wejść, ścieżka jest miejscami wydeptana, a miejscami idzie się bardziej na wyczucie, momentami jest trochę trudno, a na sam szczyt można wejść dzięki klamrom.
Booking.com
Przesuwaj i przybliżaj mapę, by wgrać atrakcje z wybranego obszaru

Widzisz mapę noclegów serwisu rezerwacyjnego Booking.com

Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Pierniki

Wyszukiwarka atrakcji

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
W lewym górnym rogu znajdziesz wyszukiwarkę miejsc oraz zaawansowane opcje wyszukiwania take jak filtry wg rodzajów czy ważności atrakcji turystycznej.

Markery pojawiają się stopniowo. Oznacza to, że jeżeli przesuniesz mapę to nowe ciekawe miejsca zostaną dograne zgodnie z aktywnym widokiem. Dodatkowo gdy bardziej przybliżysz mapę dograją się mniej popularne atrakcje.

Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy korzystając z opcji dostępnych po otwarciu informacji o atrakcji. Opisy wszystkich atrakcji dostępne są na naszej stronie Polskie Szlaki - polskie atrakcje.