Zamek w Niepołomicach

Zamek w Niepołomicach

Królewski Zamek w Niepołomicach stoi w centrum średniowiecznego miasteczka, niemal przy samym Rynku. Wspaniale odrestaurowany zamek jest prawdziwą ozdobą Niepołomic, które często są odwiedzane przy okazji wizyty w pobliskim Krakowie.

Historia zamku

Zamek w Niepołomicach przez wieki był miejscem, w którym odpoczywały koronowane głowy, często był nawet nazywany drugim Wawelem. Wybudował go w XIV wieku Kazimierz Wielki, ale największy rozkwit Niepołomice przeżyły podczas panowania królów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, czyli w XVI wieku. Wówczas zamek przebudowano w stylu renesansowym. Na niepołomickim zamku odbywały się zjazdy koronne, sądy nadworne, nadawano tu przywileje, przyjmowano poselstwa, ale najczęściej po prostu polowano w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej.

Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego i od tamtej chwili stopniowo tracił na znaczeniu. W latach 1991-2007 przeprowadzono tu gruntowny remont, który przywrócił rezydencji królewskiej dawną świetność.

Muzeum Niepołomickie

Dziś zamek w Niepołomicach to perła renesansu, udostępniona dla turystów zarówno jako Muzeum, jak i Hotel. Dzięki temu możemy poznać wnętrza tej pięknej rezydencji. Muzeum czynne jest codziennie i pozwala oglądać ciekawe wystawy o historii tego miejsca.

Zamek Królewski - Muzeum
ul. Zamkowa 2, Niepołomice
tel. 12/ 281-32-32
fundacja@zamekkrolewski.com.pl

www.zamekkrolewski.com.pl
www.muzeum.niepolomice.pl
Godziny zwiedzania: codziennie 10.00-17.00 (V-IX do 18.00)
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.