Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej

Niecodzienny, przedziwnej urody zamek w Mosznej jest jednym z bardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej, ale i w całej Polsce!. Nie przedstawia dużej wartości architektonicznej, gdyż ma zaledwie 100 lat i nie prezentuje konkretnego stylu, za to zadziwia fantazją twórców, pomysłowością detalu i wspaniałością ogółu. Zbliżając się do zamku, trudno oprzeć się wrażeniu, że wkracza się do carodziejskiego świata baśni...

Cały zespół pałacowo - parkowy był rezydencją niemieckiego rodu Tiele - Wincklerów od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej. Zamek w Mosznej, zgodnie z fantazją Franza-Huberta Tiele-Wincklera, ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których budowla słynie. Każdego roku w maju odbywa się w zamku Muzyczny Festiwal Kwitnącej Azalii - festiwal muzyki klasycznej. Nazwa stąd, że kwitną tu wtedy wybornie to kwiaty.

Zwiedzanie zamku w Mosznej

Przez lata w zabytkowych wnętrzach znajdowało sięCentrum Terapii Nerwic, w którym leczy się choroby cywilizacyjne, obecnie jednak medyczne usługi przeniesiono do nowowybudowanego obiektu, a w zamku Moszna powstał Hotel i Restauracja. Wnętrza zamkowe są również udostępnione do zwiedzania dla turystów.

Można zakupić bilet do parku wokół zamku albo też bilet droższy do wnętrz (zwiedzanie z przewodnikiem). Dostępne do zwiedzania są także wieże zamkowe, piwnice i inne zakamarki. W zamku funkcjonuje SPA z sauną i siłownią oraz Komnata Tajemnic. Organizowane są również imprezy rodzinne oraz Szkoły Magii i Czarodziejstwa, Poszukiwanie Skarbu, Kamienia Filozoficznego, Zielone Szkoły, Wieczory strachu. W rewitalizowanym parku powstaje plac zabaw dla dzieci.

Zamek otacza olbrzymi Park ze starodrzewiem, rozłożystymi krzewami azalii i rododendronów oraz piękna aleja lipowa. W pobliżu napotkamy też nekropolię kryjącą prochy dawnych właścicieli Mosznej. W pobliżu warto odwiedzić Stadninę Koni Moszna, w której hoduje się konie olimpijskie.

Zamek Moszna
ul. Zamkowa 1, Moszna, Zielina
tel. 77/ 466-96-78, 466-96-79
www.moszna-zamek.pl
Zwiedzanie:pn-pt  11.00-16.00 (wejście co godzinę), sb-nd 10.00-16.00 (w sezonie wejścia co pół godziny), dla grup codziennie 9.00-17.00, po uprzedniej rezerwacji
Bilety: pn-pt normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, rodzinny (2+2) 25 zł , wstęp do parku: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, sb-nd w sezonie: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł, park 7 i 5 zł, poza sezonem bilety do parku są bezpłatne

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.