Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała

Zamek w Pieskowej Skale na Jurze to prawdziwa perełka architektoniczna, położona w Ojcowskim Parku Narodowym, na samym jego skraju. Renesansowy zamek wita wszystkich turystów i urzeka swym pięknem. Budowla powstała jako ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym, chroniącym szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Obecnie to jeden z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce.

Historia Zamku Pieskowa Skała

Pierwsza wzmianka o tej warowni pochodzi z 1315 roku. Po zmiennych kolejach losu, na początku XX wieku zamek został odrestaurowany i przekształcony w pensjonat, utworzono tu także muzeum archeologiczno-przyrodnicze. Po wojnie, od 1949 roku prowadzono tu prace konserwatorskie przywracające autentyczne cechy architektury renesansowej.

Zwiedzanie Zamku

Jest to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek w Pieskowej Skale udostępniony jest dla turystów, wewnątrz mieści się Muzeum w Pieskowej Skale z wystawami stałymi i czasowymi, który jest oddziałem Muzeum na Wawelu. Muzeum zamkowe w Pieskowej Skale czynne jest cały rok, dostępna również jest tu Kawiarnia, poprzez którą warto wejść na bastion - wspaniały punkt widokowy!

Przy samym Zamku znajduje się słynna Maczuga Herkulesa - wapienny ostaniec w kształcie ogromnej maczugi, nieco dalej Kapliczka na Wodzie, a jeszcze dalej... wspaniała Dolina Prądnika - serce Ojcowskiego Parku Narodowego z zamkiem w Ojcowie.

Zamek w Pieskowej Skale - Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu
Sułoszowa
tel. 12/ 389-60-04
maczops@poczta.onet.pl
www.pieskowaskala.eu

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.