Wydmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Stobrawy odnaleźć można nietypowe atrakcje - wydmy. Jest ich tutaj całkiem sporo i są to zróżnicowane morfologicznie wydmy o wysokościach względnych dochodzących do 20, a nawet 30 metrów wysokości. Wydmy te tworzyły się na przełomie epoki lodowcowej i polodowcowej, około 14000 do 10000 lat temu. Oczywiście przy ich tworzeniu główną rolę odegrał wiatr, który porywał piaski polodowcowe w terenach słabo porośniętych roślinnością i osadzał je na przeszkodach, jak głazy czy wzgórza. Wydmy takie mają łagodne zbocze zwrócone w kierunku wiatru oraz strome w przeciwnym kierunku. Następnie te wydmy zostały porośnięte roślinnością i w ten sposób zostały unieruchomione i przetrwały do dziś. Wydmy stwarzają unikatowe siedliska roślin i zwierząt. Ich szczyty są pozbawione gleby i wody, za to mają dużo światła, dlatego rosną tu światłolubne sosny, zaś u ich podnóża zbiera się woda i tam rośnie roślinność wilgociolubna, np. torfowiska czy bory bagienne, z rzadkimi gatunkami, jak borówka bagienna, żurawina błotna, bagno zwyczajne czy ciekawostka - owadożerna rosiczka. Wydmy bez roślinności zwykle są efektem działalności człowieka, który chciał pozyskiwać piasek. W takich miejscach zobaczysz otwarte połacie piachu i poczujesz się jak na małej pustyni albo nad Bałtykiem.
Booking.com
Przesuwaj i przybliżaj mapę, by wgrać atrakcje z wybranego obszaru

Widzisz mapę noclegów serwisu rezerwacyjnego Booking.com

Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Wyszukiwarka atrakcji

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
W lewym górnym rogu znajdziesz wyszukiwarkę miejsc oraz zaawansowane opcje wyszukiwania take jak filtry wg rodzajów czy ważności atrakcji turystycznej.

Markery pojawiają się stopniowo. Oznacza to, że jeżeli przesuniesz mapę to nowe ciekawe miejsca zostaną dograne zgodnie z aktywnym widokiem. Dodatkowo gdy bardziej przybliżysz mapę dograją się mniej popularne atrakcje.

Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy korzystając z opcji dostępnych po otwarciu informacji o atrakcji. Opisy wszystkich atrakcji dostępne są na naszej stronie Polskie Szlaki - polskie atrakcje.