Szyb Maciej w Zabrzu

Szyb Maciej, pięknie zrewitalizowany, stanowi dziś ozdobę Maciejowa - dzielnicy Zabrza. To ważny i cenny element Szlaku Zabytków Techniki, udostępniony dla turystów, a dodatkowo oferujący pyszną kuchnię. Każdego roku bierze udział w Industriadzie - coraz popularniejszym święcie Szlaku Zabytków Techniki. Ale skąd się wziął ten Szyb Maciej i czemu przetrwał do dziś w tak dobrym stanie? Ano Szyb Maciej to zabytkowy obiekt dawnej Kopalni "Concordia", a później "Pstrowski" w Zabrzu – Maciejowie. Historia szybu i otaczających obiektów z początku XX wieku pewnie skończyłaby się wraz z wyczerpaniem złóż węgla kamiennego na tym terenie i albo zostałby rozebrany albo stałby w ruinie, jak to znamy z innych miejsc na Górnym Śląsku. Tu jednak sprawy potoczyły się inaczej, w historię Szybu zaangażował się dr Zbigniew Barecki, dzięki któremu dawny szyb kopalniany przekształcono w studnię głębinową pompującą czystą wodę, zaś budynki, urządzenia i wyposażenie po transformacji zachwycają dziś swym wyglądem, a przy tym pełnią nowe funkcje. Szyb Maciej to dziś jedyny tego rodzaju, w pełni zachowany, autentyczny zakład górniczy w Europie, a innowacyjne przekształcenie szybu w ujęcie wody zasługuje na pełne uznanie. Dogodny dojazd z autostrady A1 i drogi krajowej DK 88 ułatwia poznanie tej niecodziennej atrakcji Górnego Śląska.
Booking.com
Przesuwaj i przybliżaj mapę, by wgrać atrakcje z wybranego obszaru

Widzisz mapę noclegów serwisu rezerwacyjnego Booking.com

Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Wyszukiwarka atrakcji

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
W lewym górnym rogu znajdziesz wyszukiwarkę miejsc oraz zaawansowane opcje wyszukiwania take jak filtry wg rodzajów czy ważności atrakcji turystycznej.

Markery pojawiają się stopniowo. Oznacza to, że jeżeli przesuniesz mapę to nowe ciekawe miejsca zostaną dograne zgodnie z aktywnym widokiem. Dodatkowo gdy bardziej przybliżysz mapę dograją się mniej popularne atrakcje.

Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy korzystając z opcji dostępnych po otwarciu informacji o atrakcji. Opisy wszystkich atrakcji dostępne są na naszej stronie Polskie Szlaki - polskie atrakcje.