Szlaki w Białowieży

w drodze do rezerwatu scisłego
4.1

Szlak zielony: Białowieża - Hajnówka, 25 km

Szlak prowadzi przez Rezerwat Krajobrazowy im. Władysława Szafera, chroniący florę i faunę Puszczy Białowieskiej oraz kurhany z X-XIII wieku. W połowie trasy szlak przecina szosę Hajnówka - Białowieża, przechodząc przez Parking Zwierzyniec. Dalej trasa szlaku biegnie do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, w którym żyją najwięksi mieszkańcy Puszczy - żubr, łoś, jeleń, dzik, ryś itp. Szlak kończy się w Hajnówce.

Szlak żółty: Białowieża - Topiło, 19 km

Białowieża
Białowieża


Szlak prowadzi ścieżkami puszczańskimi poprzez rezerwaty: "Podcerkwa", "Berezowo", "Olszanka Myśliszcze", "Michnówka". Rezerwaty te chronią miejsca bytowania motyli dziennych i kraśników. Szlak kończy się w leśnej osadzie Topiło, gdzie znajduje się końcowy przystanek kolejki wąskotorowej oraz baseny wodne dawniej używane do spławiania drewna. Wokół znajdujących się tam zbiorników wodnych poprowadzono ścieżkę edukacyjną "Leśne Osobliwości".

Szlak niebieski: Białowieża - Czerlonka Osada - Zwierzyniec, 17 km

Muzeum usytuowane w miejscu pałacu carskiego
Muzeum usytuowane w miejscu pałacu carskiego

Szlak bierze początek przy zabytkowym, drewnianym dworcu Białowieża Towarowa ("Restauracja Carska"😉 i prowadzi przez Podolany I i Podolany II do Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie". Dalej prowadzi Trybem Jagiellońskim przez Osadę Czerlonka do Osady Zwierzyniec.

Szlak czerwony: Białowieża - "Miejscami Pamięci Narodowej", 14 km



Szlak rozpoczyna się w Białowieży i biegnie przez ul. Waszkiewicza, ul. Tropinka, przez Park Dyrekcyjny, ul. Browską, ul. Wojciechówkę. (częściowo pokrywa się ze ścieżką edukacyjną "Krajobrazy Puszczy"😉. Następnie biegnie obok zabytkowego dworca Białowieża Towarowa do Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie", a dalej prowadzi przez Podolany I i II docierając do Białowieży. Na szlaku znajdują się miejsca martyrologii z oresu II wojny światowej oraz stara Żwirownia.

Szlak niebieski: Białowieża - Siemianówka, 41 km

Szlak prowadzi obok Skansenu Wsi Puszczańskiej do wsi Pogorzelce, gdzie zachowała się drewniana architektura wsi podlaskiej. Następnie biegnie przez uroczysko Stara Białowieża (znajduje się tam ścieżka edukacyjna "Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich"😉. Dalej przebiega przez Gruszki, Babią Górę (wieża widokowa) i kończy się w Siemianówce, gdzie znajduje się prawosławna cerkiew Św. Jerzego Zwycięzcy z XVIII wieku. Ciekawostką jest fakt, że wieś leży poniżej poziomu wody Zalewu Siemianówka, a przed zalaniem chroni ją wał.

Szlak żółty: Białowieża - Narewka, 21 km



Trasa szlaku biegnie przez wieś Pogorzelce i Uroczysko Stara Białowieża (ścieżka edukacyjna "Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich"😉. Dalej prowadzi Drogą Narewkowską przez Janowo do Narewki.

Zielony Wilczy Szlak: Kosy Most - Masiewo, 16 km

Szlak prowadzi przez Białowieski Park Narodowy, rozpoczyna się w uroczysku Kosy Most, gdzie postawiono wieżę widokową przeznaczoną głównie do obserwacji ptaków w dolinie Narewki. Dalej prowadzi do uroczyska "Wilczy Szlak" z dobrze zachowanym białowieskim grądem i potężnyni dębami. Dalej prowadzi leśnymi drogami do uroczyska "Głuszec". Szlak kończy się w Masiewie, na tzw. Polanie Masiewskiej.

Szlak czerwony: Masiewo - Uroczysko "Głuszec" - Masiewo, 6,5 km

Jest to szlak okrężny wokół dawnego rezerwatu "Głuszec", włączonego w 1996 roku do Białowieskiego Parku Narodowego. Znajdują się tu torfowiska wysokie i wiele chronionych gatunków roślin (np. widłak cyprysowy). Szlak częściowo pokrywa się z Wilczym Szlakiem i biegnie przez Obręb Ochronny Hwoźna BPN. Rozpoczyna się w osadzie Zamosze niedaleko Masiewa i kończy w jej pobliżu na Polanie Masiewo.



Szlak czarny: "Miejsce Mocy", 5,5 km

Szlak prowadzi do kamiennego krągu - starosłowiańskiego miejsce kultu. Znajduje się tu tajemnicze skupisko drzew (w tym zniekształcone świerki, dęby, grusze i głogi). Radiesteci, którzy przeprowadzili badania tego miejsca, stwierdzili wysoki poziom tzw. pozytywnego promieniowania.

Szlak czarny: "Carska Tropina", 4 km

Jest to dawna droga myśliwska, rozpoczynająca się przy wieży widokowej na Kosym Moście. Na szlaku powstały kładki i punkt widokowy nad rzeką Narewką.

Szlak czerwony: Hajnówka - Narewka "Szlak walk partyzanckich", 22 km



Doskonałe miejsce wypadowe na wycieczki po Puszczy Białowieskiej. Szlak rozpoczyna się w Hajnówce, biegnie przez rezerwaty przyrody "Lipiny" i "Szczekotowo". Rezerwat "Lipiny" został utworzony w celu zachowania jedynego na terenie Puszczy stanowiska dębu bezszypułkowego. Tajemniczy rezerwat "Szczekotowo" chroni starosłowiańskie cmentarzyska kurhanowe z X-XIII wieku.

Ciekawym obiektem znajdującym się na szlaku jest prawosławna kapliczka z cudownym źródełkiem, znana pod nazwą "Krynoczka". W 1999 roku obchodzono 150-lecie istnienia świątyni. Podążając dalej Lipińskim Traktem dociera się do wsi Świnoroje, gdzie znajduje się pole namiotowe, a także ścieżka dydaktyczna "Pod Dębami" Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Puszczy Białowieskiej". Szlak kończy się w Narewce.

Szlak niebieski: Hajnówka - Orzeszkowo - Hajnówka "Szlak Śladami Powstania Styczniowego", 31 km

Szlak ma charakter obwodnicy turystycznej, biegnie obrzeżami Puszczy do wsi Orzeszkowo, gdzie znajduje się pomnik powstańców rozstrzelanych w 1863 roku oraz krzyż z czasów II wojny światowej postawiony przez mieszkańców w podziękowaniu za ocalenie wsi przed spaleniem. Dalej szlak zagłębia się w leśne ostępy, doprowadzając do pomnika przyrody "Car Dąb". Jest to jeden z największych drzew w Puszczy i choć od kilkunastu lat jest uschnięty, wciąż stoi i strzeże lasu. Kierując się na wschód dotrzemy do trasy przejazdu kolejki wąskotorowej. Szlak biegnie przy rezerwacie "Głęboki Kąt" chroniącym bór świerkowy o charakterze borealnym. Szlak kończy się w Hajnówce.
Źródło: http://www.bialowieza.pl



Noclegi w Białowieży

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 9)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024