Ruchoma Szopka w Bardzie Śląskim

Ruchoma Szopka w Bardzie Śląskim

Ruchoma Szopka to  ciekawa atrakcje turystyczna, którą można podziwiać w Bardzie Śląskim w Kotlinie Kłodzkiej od lat 70-tych XX wieku. Podobno ma ona jednak wcześniejszą historię i znajdowała się kiedyś na Bardzkim Szlaku Kapliczek, górujących ponad miastem.

Mało kto wie, iż w miejscu, gdzie obecnie można oglądać ruchomą szopkę, do 1803 roku znajdowała się krypta grzebalna dla zakonników. Później była tu kotłownia, a w następnych latach magazyn.

W 1967 roku redemptoryści postanowili urządzić w krypcie ruchomą szopkę przez co samą kryptę pogłębiono o około dwa metry i przebudowano.

Szopka nawiązuje do dawnej tradycji, figurki mają specjalnie uszyte stroje wg dawnego wzoru. Napis w szopce mówi o tym że, została ona zbudowana na upamiętnienie 700-lecia pielgrzymowania do Barda (1270-1970).

Ruchoma szopka panoramiczna
pl. Wolności 5, Bardo
tel. 74/ 817-14-21
Godziny zwiedzania: pn-sb 9.00-17.00, nd 10.30-15.00.
Bilety: przy drzwiach wisi skarbonka z napisem 5 zł, nie ma innych biletów

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.