Restauracja Wierzynek w Krakowie

Restauracja Wierzynek w Krakowie

Restauracja "Wierzynek" istnieje na krakowskim Rynku od wielu stuleci, choć lokalizacja się nieco zmieniała. Pierwsza zapisana w tekstach źródłowych uczta, dająca poczatek owej restauracji, odbyła się w XIV wieku, w 1364 roku!

Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego zorganizował ją Mikołaj Wierzynek, do którego krół miał ogromne zaufanie. Na owej uczcie byłi władcy z wielu krajów Europy. Trwała ponoć około 20 dni. Opisał ją znany kronikarz tamtych czasów, sam Jan Długosz. Tak to rozpoczęła się jedna z najdłużej trwających "przygód kulinarnych" Krakowa.

Od 1945 roku, niezmiennie na Rynku, w zabytkowej, pięknej Kamienicy Morsztynowskiej mieści się ów lokal. Wykwintne dania nawiązujące do najlepszych tradycji grodu Kraka są w menu. Czasami trzeba czekać na wolny stolik, tylu jest chętnych, by zakosztować tej wielowiekowej tradycji.

Restauracja Wierzynek
Rynek Główny 16, Kraków
tel. 12/ 424-96-00
http://wierzynek.pl

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.