Pomnik Grunwaldzki w Krakowie

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie to pomnik konny Władysława Jagiełły znajdujący się na Placu Matejki na Starym Mieście, niedaleko Barbakanu. Został on ufundowany przez Ignacego Paderewskiego w 500 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku czyli był to rok 1910.

Projekt pomnika należy do Antoniego Wiwulskiego. Na cokole możemy odczytać dedykację kompozytora: „praojcom na chwałę – braciom na otuchę”. Pomnik został zburzony w 1939 roku przez Niemców, lecz w 1976 roku został on zrekonstruowany. Stało się to dzięki Komitetowi Odbudowy Pomnika oraz zachowanemu modelowi i zdjęciom pierwotnego dzieła. Na ich podstawie Marian Konieczny dokonał rekonstrukcji.

Przed pomnikiem znajduje się grób nieznanego żołnierza. Pomnik ma 24 metry wysokości, na jego szczycie znajduje się król na koniu, w schody natomiast wkomponowano płytę grobu nieznanego żołnierza. Na czterech ścianach pomnika widzimy: księcia litewskiego Witolda, rycerza i jego giermka zbierającego krzyżackie chorągwie, wojownika litewskiego dmącego w róg i prowadzącego jeńca krzyżackiego oraz chłopa zrywającego pęta niewoli.

Pomnik Grunwaldzki
pl. Jana Matejki, Kraków
 

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.