Park Krajobrazowy Dolina Bobru

Park Krajobrazowy Dolina Bobru

Park Krajobrazowy Doliny Bobru to piękny malowniczy obszar objęty ochroną. Park znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego i obejmuje dolinę Bobru w granicach miejscowości: Jelenia Góra, Pilchowice, Jeżów Sudecki, Lubomierz, Lwówek Śląski, Stara Kamienica, Świerzawa i Wleń.

Dolina Bobru

Przełom doliny Bobru objęty jest dodatkowo programem Natura 2000, ze względu na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe. Szczególnie między Jelenią Górą a Lwówkiem rzeka Bóbr tworzy piękny, malowniczy przełom. To właśnie Bóbr oddziela Pogórze Izerskie od Gór Kaczawskich. Na tym odcinku Parku Krajobrazowego Bóbr płynie głęboko wciętą niecką, z licznymi widowiskowymi przełomami przez skalne masywy górskie, o zróżnicowanej budowie geologicznej. Rzeka tworzy tu wąwozy o urwistych, skalnych brzegach i efektowne spiętrzenia.

Zapory w Dolinie Bobru

Najbardziej znaną budowlą w Dolinie Bobru jest jedna z największych w Polsce kamienna zapora w Pilchowicach. Na jej otwarcie w 1912 roku przyjechał sam cesarz Wilhelm. Dzięki niej powstało spore Jezioro Pilchowickie. Znacznie mniejsza, choć też pięknie korelująca z krajobrazem jest zapora w Siedlęcinie. Dzięki tej niewielkiej zaporze rzeka Bóbr tworzy Jezioro Modre, w tajemniczym Borowym Jarze, gdzie na urwisku pięknie położony jest gościniec Perła Zachodu.

Roslinność Doliny

Roślinność doliny Bobru to sporo wiekowych lip, grabów i klonów. Są też sosny i świerki. W runie leśnym występują natomiast chronione rośliny, jak czosnek niedźwiedzi czy lilia złotogłów. To także kraina bluszczu, który oplata resztki gdzie niegdzie skały wąwozu, w którym malowniczo płynie rzeka. Przy odrobinie szczęścia można podobno wypłukać z Bobru drobinki złotego piasku lub wśród przybrzeżnych skał przełomu rzeki natknąć się na minerały z grupy agatów.

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.