Park Jordana w Krakowie

Park Jordana w Krakowie

Park Jordana w Krakowie to park miejski wpisany w ulice: 3 maja, Reymonta i Reymana. Znajduje się on w rejestrze zabytków od 1976 roku, a został utworzony 1889 roku z inicjatywy Henryka Jordana - lekarza.

Zagospodarowanie parku zlecono wcześniej Bolesławowi Maleckiemu, który był kierownikiem ogrodów miejskich. Nowy park otwarto wraz z boiskami, przyrządami gimnastycznymi i placami do zabaw sportowych. Do roku 1914 w parku rozmieszczono 46 popiersi sławnych poetów, uczonych i pisarzy. Popiersia ustawiano wokół centralnego kolistego placu, który oglądamy do dziś.

Pomnik samego twórcy wykonał Jan Szczepkowski. Kiedyś w parku mieściły się też korty tenisowe, pływalnia i ślizgawka. Park został zdewastowany w czasie II wojny światowej, kiedy to zniszczono szpalery grabów. Popiersia uratował Aleksander Łuczywo, który skrył je w swojej pracowni. Obecnie popiersi jest 50.  Niedawno, bo w 2014 roku, w 70-tą rocznicę zdobycia Monte Casino przez żołnierzy II  Korpusu pod dowództwem Andersa, w parku postawiono pomnik Niedźwiedzia - Wojtka (żołnierz Andersa). 

Park Jordana
ul. 3 Maja, ul. Reymonta, ul. Reymana, Kraków

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.