Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu

Muzeum ku czci Św. Edyty Stein powstało w Lublińcu dlatego, że było to ulubione miasto młodej Edyty, która odwiedzała tu w dzieciństwie swych dziadków. Choć sama urodziła się we Wrocławiu, w 1891 roku, w zamożnej żydowskiej rodzinie niemieckiej, chętnie wracała do domu rodzinnego swej matki. Życie Edyty Stein było burzliwe i zmienne były jego losy, jak i czasy, w której przyszło jej żyć. Mimo pobożnej matki, Edyta w pewnym momencie stała się nawet ateistką. Ostatecznie jednak jako siostra karmelitanka Teresa Benedykta od Krzyża zginęła w obozie w Oświęcimiu podczas II wojny światowej. Została zagazowana wraz z innymi Żydami. Miało to miejsce najprawdopodobniej 9 sierpnia i wtedy właśnie ma miejsce jej wspomnienie w kościele katolickim. W 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 Święty Jan Paweł II kanonizował ją. Pamięć o Świętej żywo kultywowana jest w Lublińcu do dziś, istnieje tu parafia pod jej wezwaniem, a także muzeum otwarte w 2009 roku. Św. Edyta Stein jest także patronką Lublińca i, co ciekawe, Europy.
Booking.com
Przesuwaj i przybliżaj mapę, by wgrać atrakcje z wybranego obszaru

Widzisz mapę noclegów serwisu rezerwacyjnego Booking.com

Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Wyszukiwarka atrakcji

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
W lewym górnym rogu znajdziesz wyszukiwarkę miejsc oraz zaawansowane opcje wyszukiwania take jak filtry wg rodzajów czy ważności atrakcji turystycznej.

Markery pojawiają się stopniowo. Oznacza to, że jeżeli przesuniesz mapę to nowe ciekawe miejsca zostaną dograne zgodnie z aktywnym widokiem. Dodatkowo gdy bardziej przybliżysz mapę dograją się mniej popularne atrakcje.

Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy korzystając z opcji dostępnych po otwarciu informacji o atrakcji. Opisy wszystkich atrakcji dostępne są na naszej stronie Polskie Szlaki - polskie atrakcje.