Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu istnieje od 1978 roku. Jego twórcą i wieloletnim kustoszem był Stefan Ząbczyński (1912–2002), długoletni prezes olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej i Honorowy Obywatel Olkusza.

To dzięki jego kolekcjonerskiej pasji można dziś oglądać bogate i unikatowe zbiory sprzętu strażackiego, samochodów, konnych sikawek, hełmów, toporów i mundurów strażackich z XIX i XX wieku.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest XVII-wieczny dzwon, który wcześniej znajdował się w kościele przy klasztorze augustianów. W zbiorach Muzeum dostępne są też dokumenty i fotografie, sztandary, medale i odznaczenia, a nawet stare monety. Szczególny charakter ma ekspozycja poświęcona walce o wolność Polski.

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej im. Stefana Ząbczyńskiego
ul. Floriańska 8, Olkusz
tel. 32/ 643-28-45
www.ospolkusz.pl
Godziny otwarcia:pn-pt 8.00-16.00, sb-nd: rezerwacja telefoniczna dla grup powyżej 10 osób
Bilety: dobrowolna opłata na rzecz Muzeum

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.