Muzeum Armi Krajowej w Krakowie

Muzeum Armi Krajowej w Krakowie

Muzeum Armi Krajowej w Krakowie to młodziutkie Muzeum, powstało bowiem w 2000 roku, choć po wielu latach starań! Przeszkadzały trudności w zdobyciu dobrej lokalizacji oraz w zebraniu eksponatów, które po II wojnie światowej były niszczone często przez władze komunistyczne i nie tylko. Są to pamiątki historii najnowszej - Polski Walczącej zrówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim.

Zbiory Muzeum AK to w wielu przypadkach ostatnie autentyczne zdjęcia czy dokumenty, ocalone od zapomnienia. Sporo tu kserokopi, których orygniały są w IPN-ie. Muzeum zgromadziło też karabiny i pistolety używane w Powstaniu Warszawskim.

Muzeum ma też zaaranżowane cele więzienne, gdzie po wojnie zamykano patriotów z Armii Krajowej. Muzem to odwiedzają nie tylko turyści i wycieczki młodzieży szkolnej ale i wiekowi kombatanci - ostatni świadkowie dawnych wojennych dni.

Z zwenątrz bydynek wygląda dość niepozornie i surowo, właśnie takie było przesłanie jego twórców. Porównywane jest do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, gdyż obydwa dotyczą tego samego okresu historycznego i tego samego ugrupowania Armii Krajowej.

Muzeum Armi Krajowej nosi imię generała Fieldorfa "Nila". Znajduje się w starych domach kolejowych,  tuż przy dworcu PKP Kraków Główny. Łatwo tu trafić i zdecydowanie warto tu być.

Muzeum Armi Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila
ul. Wita Stwosza 12, Kraków
tel. 12/ 410-07-70
biuro@muzeum-ak.pl
www.muzeum-ak.pl

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.