Muzeum Agatów w Rudnie

Muzeum Agatów w Rudnie to bardzo ciekawe, prywatne muzeum, znajdujące się niemal przy samym zamku Tenczyn, w południowej części Jury Krakowsko Częstochowskiej, blisko autostrady A4. Odwiedziliśmy je ze sporą radością, bo lubimy wszelkie kamienie, nie tylko szlachetne czy półszlachetne, ale po prostu ciekawe. A tutaj, jak to nazwali twórcy obiektu, skarbów tej ziemi nie brakuje. Z pewnością nie każdy wie, że to nie jest przypadek, że właśnie tutaj, na stożku wulkanicznym, powstało muzeum agatów, bowiem Rudno stanowi jedno z najważniejszych stanowisk występowania agatów w tej części Europy. Wzgórze budują permskie skały sprzed 300 milionów lat. Ta stara, zastygła lawa wulkaniczna to paleobazalt zwany też melafirem, który dodatkowo wzbogacony jest krzemionką czyli ditlenkiem krzemu, dzięki czemu tak licznie wykształciły się tutaj agaty. Pan Witold Koprucha - właściciel obiektu, kolekcjoner i pasjonata, od ponad 40 lat znajduje tu przeróżne ciekawe okazy, przede wszystkim właśnie te przecudowne, niezwykle barwne agaty, które wykopuje z okolicznych pól i rumowisk skalnych nieczynnego kamieniołomu melafiru. W terenie widzisz je jako mało ciekawe kamienie, które dopiero po przecięciu, w środku odsłaniają przed nami niesamowicie zjawiskowe obrazki. Prezentowane w muzeum okazy zostały znalezione w najbliższej okolicy muzeum, najdalej 700 metrów od budynku, w latach 1980 - 2020. To fantastyczne, pasjonackie muzeum powstało w lipcu 2020 roku i stało się kolejną atrakcją tej okolicy. Znajduje się na wysokości około 400 m n.p.m.
Booking.com
Przesuwaj i przybliżaj mapę, by wgrać atrakcje z wybranego obszaru

Widzisz mapę noclegów serwisu rezerwacyjnego Booking.com

Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Pierniki

Wyszukiwarka atrakcji

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
W lewym górnym rogu znajdziesz wyszukiwarkę miejsc oraz zaawansowane opcje wyszukiwania take jak filtry wg rodzajów czy ważności atrakcji turystycznej.

Markery pojawiają się stopniowo. Oznacza to, że jeżeli przesuniesz mapę to nowe ciekawe miejsca zostaną dograne zgodnie z aktywnym widokiem. Dodatkowo gdy bardziej przybliżysz mapę dograją się mniej popularne atrakcje.

Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy korzystając z opcji dostępnych po otwarciu informacji o atrakcji. Opisy wszystkich atrakcji dostępne są na naszej stronie Polskie Szlaki - polskie atrakcje.