Malinowska Skała w Beskidzie Śląskim

Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) to ciekawy i bardzo popularny wśród turystów szczyt, wznoszący się w głównym grzbiecie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, około 6 km od Szczyrku. Z Malinowskiej Skały odchodzą grzbiety: przez Malinów ku Przełęczy Salmopolskiej (biegnie tu szlak czerwony), grzbiet ku Baraniej Górze (szlak zielony), grzbiet ku Skrzycznemu (szlak zielony) oraz krótki grzbiet Kościelca. Malinowska Skała, podobnie jak Malinów i popularna Przełęcz Salmopolska, zbudowana jest z tzw. zlepieńców z Malinowskiej Skały. Trudno szukać tych skał w innych Beskidach. Są to zlepieńce kwarcowe zawierające okruchy łupków mikowych i granitów. Nieco na północ od szczytu Malinowskiej Skały, zlepieniec ten buduje sporą wychodnię skalną w kształcie ambony, o długości 13 m i wysokości około 5 m. Ta słynna wychodnia na Malinowskiej Skale to jeden z symboli Beskidu Śląskiego, widoczny na wielu zdjęciach i widokówkach. Każdy robi sobie tutaj zdjęcie i trzeba przyznać, że wychodzą one niezwykle efektownie. Zimą i w czasie deszczu trzeba uważać, bo jest wtedy ślisko, a ponadto na skale zachowajmy ostrożność również dlatego, że wychodnia ta stanowi pomnik przyrody nieożywionej. Ciekawostką jest tu również naturalny, niewielki staw o średnicy około 10 m. Najszybciej na Malinowską Skałę dostaniesz się szlakiem czerwonym z Przełęczy Salmopolskiej. Ta trasa na szczyt liczy 4 km, pokonasz ją wg znaków w 1,5 godziny, latem nawet szybciej :) Przeczytajcie nasz krótki przewodnik o tym miejscu i zaplanujcie wypad na Malinowską Skałę. Warto, bo na górze czekają magiczne widoki, sami zobaczcie!
Booking.com
Przesuwaj i przybliżaj mapę, by wgrać atrakcje z wybranego obszaru

Widzisz mapę noclegów serwisu rezerwacyjnego Booking.com

Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Wyszukiwarka atrakcji

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
W lewym górnym rogu znajdziesz wyszukiwarkę miejsc oraz zaawansowane opcje wyszukiwania take jak filtry wg rodzajów czy ważności atrakcji turystycznej.

Markery pojawiają się stopniowo. Oznacza to, że jeżeli przesuniesz mapę to nowe ciekawe miejsca zostaną dograne zgodnie z aktywnym widokiem. Dodatkowo gdy bardziej przybliżysz mapę dograją się mniej popularne atrakcje.

Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy korzystając z opcji dostępnych po otwarciu informacji o atrakcji. Opisy wszystkich atrakcji dostępne są na naszej stronie Polskie Szlaki - polskie atrakcje.