Lipa Babka w Żarkach

Lipa Babka w Żarkach

Nieco na południowy wschód od centrum Żarek na Jurze, przy ulicy Strażackiej, czyli trasie nr 792 biegnącej do Jaworznika, niedaleko ruin kościółka Św. Stanisława, rośnie wiekowa lipa Babka.

Drzewo jest już bardzo mocno zniszczone, ze spruchniałym drewnem, ale wciąż żywe i puszcza nowe pędy. Co ciekawe - Babka liczy sobie 500 lat! To lipa drobnolistna i oczywiście stanowi pomnik przyrody.

Ta poczciwa staruszka stoi przy samej drodze i budzi niemałe wzruszenie, dlatego każdy turysta chętnie tu zatrzymuje się choć na chwilę. Tym bardziej, że ponoć zrobił też tak sam król Jan III Sobieski, który wg legendy odpoczywał pod jej cieniem.

Niedaleko lipy Babki, na wzgórzu Laskowiec przy kościele Św. Stanisława znajduje się parking i punkt widokowy ze wspaniałą panoramą na Kuestę Jurajską czyli wysoki na 70 m próg skalny, jakim spada Wyżyna Częstochowska ku dolinie Warty. To piękne miejsce widokowe, chętnie wykorzystywane od niedawna przez paralotniarzy.

Lipa Babka
ul. Strażacka (droga na Jawornik), Żarki

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.