Kościół św. Bartłomieja Apostoła

Kościół św. Bartłomieja Apostoła

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie na krańcach Jury wybudowany został w latach 40. XVIII wieku, ale parafia istnieje tu blisko 700 lat. Pierwotny, drewniany kościół został wybudowany w 1090 roku.

W barokowym wnętrzu na uwagę zasługują: ołtarz główny z XVIII wieku z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, dwa ołtarze boczne poświęcone Św. Józefowi oraz Św. Annie Samotrzeć, grupa Ukrzyżowania na belce łuku tęczowego oraz ambona z wizerunkami czterech ewangelistów.

Za najcenniejszy relikt okresu powstania świątyni uznawane są właśnie ambona i kamienna chrzcielnica. Miejscowość, jako własność rycerska, została założona w 1336 roku przez Leonarda Satyr (Satherus), Jakuba i Świętosława. Była to wówczas wieś królewska należąca do Jana z Dobna Dobińskiego, burgrabi krakowskiego.

Kościół Św. Bartłomieja
Chlina

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.