Kościół Nawiedzenia NMP w Krakowie

Kościół Nawiedzenia NMP w Krakowie

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie znajduje się przy ul. Karmelickiej. Najstarsze wzmianki o świątyni pojawiły się w XI wieku. Najprawdopodobniej budowę kościoła rozpoczął Władysław Herman I. Jednak właściwa data budowy kościoła to rok 1395, z fundacji Św. Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława II Jagiełły.

W roku 1397 kościół został przekazany zakonowi Karmelitów Trzewiczkowych, którzy do Krakowa przybyli z Pragi. W 1587 roku, podczas oblężenia Krakowa przez cesarza Maksymiliana Habsburga, kościół został poważnie uszkodzony. Z pomocą finansową na odbudowę kościoła przybyła Anna Jagiellonka. Ponownie świątynia została zniszczona podczas najazdu szwedzkiego. Odbudowano ją w II połowie XVII wieku. Kościół Nawiedzenia został konsekrowany 23 kwietnia 1679 roku przez biskupa Mikołaja Oborskiego.

Podczas konfederacji barskiej do kościoła dostali się Rosjanie. Kościół stał się punktem, z którego prowadzili ostrzał miasta. Później mury naprawiono. W latach 1929-39 oraz w 1983 w kościele były prowadzone prace konserwatorskie.

Obecnie w kościele możemy podziwiać Golgotę - trzy rzeźby z XVIII  wieku, barokowy ołtarz główny z wyobrażeniem Nawiedzenia Św. Elżbiety oraz majestatyczne stalle z połowy XVII i XVIII wieku.  

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Sanktuarium MB Piaskowej

ul. Karmelicka 19, Kraków

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.