Konkurs Szopek Krakowskich

Konkurs Szopek Krakowskich

Konkurs Szopek Krakowskich to bardzo znany w Polsce konkurs na wykonanie najpiękniejszej szopki Bożonarodzeniowej. Szopki budowane są z drewna, papieru, złotka i innych materiałów przydatnych w modelarstwie. Konkurs rozpoczyna się co roku w pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku w Krakowie. Po odsłuchaniu hejnału z wieży Mariackiej o godzinie 12.00 szopkarze przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, by poddać je ocenie jury. Konkursowi towarzyszy wystawa szopek krakowskich w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Historia i cechy szopek krakowskich

Szopka krakowska, dzięki swej formie i tradycji, jest jednym z najciekawszych zjawisk kojarzących się z Krakowem. Kompozycja szopki krakowskiej łączy kulturę, architekturę i historię z motywami Bożonarodzeniowymi. Często elementy dekoracyjne nawiązują do krakowskich budowli czy strojów krakowskich, legend lub ważnych wydarzeń z historii Polski. Typowa szopka ma formę symetryczną o nieparzystej liczbie wież. Żłóbek znajduje się zawsze w centralnej części kompozycji.

W XVIII wieku tradycje jasełek i betlejemek z uwagi na zbyt wesoły charakter zostały zakazane w kościołach. Zwyczaje te spopularyzowały się natomiast wśród osób świeckich. Tradycyjna kompozycja szopki krakowskiej narodziła się w XIX stuleciu. Początkowo szopki wykonywali krakowscy murarze z przeznaczeniem na sprzedaż jako pamiątki. Większe szopki budowano jako element dekoracyjny podczas przedstawień jasełkowych. Po I wojnie światowej szopki przestały być popularne w Krakowie. Aby zapobiec zanikowi tradycji w 1937 roku zorganizowano pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa corocznie zakupuje kilka szopek konkursowych do swoich zbiorów. Szopki pokonkursowe trafiają nieraz do prywatnych kolekcji i w okresie Bożego Narodzenia sa eksponowane na całym świecie.

Konkurs Szopek Krakowskich
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Kraków

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.