Jezioro Chańcza

Jezioro Chańcza

Błękitna tafla wody Jeziora Chańcza malowniczo rozlewa się pomiędzy miejscowościami Chańcza, Raków i Korytnica w województwie świętokrzyskim, na północ od Szydłowa. To akwen wodny utworzony poprzez spiętrzenie rzeki Czarnej Staszowskiej.

Sztuczny zalew czyli Jezioro Chańcza powstało w 1984 roku, pełni funkcję zbiornika zarówno retencyjnego, przeciwpowodziowego oraz rekreacyjnego. Jezioro znajduje się na pięknych ekologicznie czystych terenach, z dala od przemysł , w otulinie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego i Chmielnicko-Szydłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

W okolicy są tablice informujące o roślinności porastającej wokół jeziora. I tak w jego północnej części, bardziej zamulonej można spotkać pałkę wodną i tatarak. Brzegi południowe mają szerokie piaszczyste plaże, a w niedalekiej odległości od brzegu rosną suche zagajniki z przewagą sosny i brzozy, drzew, które dobrze radzą sobie na piaszczystych glebach. Wokół jeziora cisza i spokój oraz piękne świętokrzyskie krajobrazy.

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.