Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia to najpiękniejsza jaskinia w Polsce, z cudnie zachowaną szatą naciekową! Jaskinia mieści się w Kletnie, w Masywie Śnieżnika, na prawym zboczu Doliny Kleśnicy, w bloku marmurów w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.).

Dojście do Jaskini Niedźwiedziej

Dojście do jaskini pieszo, samochód zostawia się na parkingu płatnym (10 zł) niedaleko Muzeum Ziemi w Kletnie i dalej podąża się pieszo około 20 minut.

Wejście do Jaskini Niedźwiedziej znajduje się około 800 m n.p.m. i zostało zabudowane pawilonem wejściowym, w którym mieszczą się kasy biletowe. Przed pawilonem na dzieci czeka plac zabaw.

Odkrycie Jaskini

Pierwszą komorę, nazwaną później Salą Niedźwiedzia z powodu licznych kości niedźwiedzia jaskiniowego tam znalezionych, odkryto w październiku 1966 roku. W kolejnych latach prowadzone były intensywne poszukwania i prace badawcze, w efekcie których spenetrowano i poznano największą jak do tej pory jaskinię Sudetów Wschodnich.

Ze względu na ogromne znaczenie naukowe oraz niezwykłą urodę tego podziemnego systemu, od roku 1977 Jaskinię Niedźwiedzią wraz z otaczającą ją otuliną uznano prawnie chronionym rezerwatem przyrody. Dla ruchu turystycznego udostępniono ją 11 czerwca 1983 roku.

Piękne nacieki w Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Niedźwiedzia słynie z przepięknej szaty naciekowej (stalaktyty, stalagmity, polewy, perły jaskiniowe i wiele innych form zadziwiających oczy), która wytworzyła się tutaj dzięki unikalnemu mikroklimatowi - stabilna temperatura w granicach 6 stopni C, wilgotność powietrza w granicach 100 % oraz słaby ruch powietrza.

W jaskini spotyka się też zwierzęta, przede wszystkim owady, ale najciekawsze są malutkie ssaki latające - nietoperze.

Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej

Trasa turystyczna licząca około 360 m biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania, turyści poruszają się wygodnym chodnikiem, więc grotołazi lubiący błoto i ciasne szczeliny nie będą tym obiektem specjalnie zachwyceni :) Dodatkowo Jaskinia Niedźwiedzia na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona. Jest też przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Jaskinia Niedźwiedzia
Kletno 18, Stronie Śląskie
tel. 74/ 814-12-50
www.jaskinia.pl/
Godziny zwiedzania: codziennie prócz pn i czw: 9.00-16.40
Bilety: normalny 19 zł (VII, VIII 21 zł, III 13 zł), ulgowy 14 zł (VII, VIII 16 zł, III 9 zł)
Dzieci do lat 3 gratis, fotografowanie 10 zł
Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów (ogroniczona liczba wejść): 74/ 814-12-50

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.