Huta Szkła Zawiercie

Huta Szkła Zawiercie

Historia Huty

Produkcję szkła na ziemi zawierciańskiej rozpoczęto w latach 70-tych XIX wieku, w majątku Andrzeja Chmielewskiego, który założył hutę wytwarzającą flaszki, kufle i słoje. W 1884 roku firma S. Reich i Spółka przejęła istniejącą fabryczkę i utworzyła nowoczesny zakład przemysłowy. Na początku był on wyposażony w jeden piec.

W XIX wieku podstawową produkcją były lampy, wazony i serwisy stołowe. W 1900 roku powstało tu Towarzystwo Akcyjne Fabryki Szkła w Zawierciu, a w 1929 roku na wystawie w Poznaniu zawierciańskie szkło otrzymało Wielki Złoty Medal oraz dyplom honorowy. Fabryka eksportowała nowe wzory szkła do Wielkiej Brytanii, Turcji, Francji, Kanady i USA.

W 1998 roku hutę przekształcono z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną. Dziś zmodernizowana Huta Szkła Zawiercie w dalszym ciągu jest poważnym i cenionym eksporterem wyrobów, a jej fachowcy mają opinię pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych.

Zwiedzanie Huty

Huta w Zawierciu jest udostępniona dla turystów, to jedna z ciekawych atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie huty kryształu odbywa się w czasie pracy zakładu, co umożliwia obserwację produkcji wyrobów kryształowych, poczynając od przygotowania surowców, przez proces pobierania płynnej masy szklanej i jej formowania ręcznego oraz automatycznego, aż po proces zdobienia. Obserwacja hutników, kiedy tworzą ze zwykłej masy piękne kryształowe formy to wspaniałe przezycie. Ostatnim etapem zwiedzania jest ekspozycja muzealna przedstawiająca wzornictwo z minionych lat. Możliwa jest także wizyta w sklepie firmowym.
www.krysztalowahuta.pl

Huta Szkła Zawiercie
ul. Towarowa 18, Zawiercie
tel. 32/ 672-16-41
biuro@hsg.pl
www.hsg.pl

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.