Huta Szkła Zawiercie

Huta Szkła Zawiercie

Historia Huty

Produkcję szkła na ziemi zawierciańskiej rozpoczęto w latach 70. XIX wieku, w majątku Andrzeja Chmielewskiego, który założył hutę wytwarzającą flaszki, kufle i słoje. W 1884 roku firma S. Reich i Spółka przejęła istniejącą fabryczkę i utworzyła nowoczesny zakład przemysłowy. Na początku był on wyposażony w jeden piec.

W XIX wieku podstawową produkcją były lampy, wazony i serwisy stołowe. W 1900 roku powstało tu Towarzystwo Akcyjne Fabryki Szkła w Zawierciu, a w 1929 roku na wystawie w Poznaniu zawierciańskie szkło otrzymało Wielki Złoty Medal oraz dyplom honorowy. Fabryka eksportowała nowe wzory szkła do Wielkiej Brytanii, Turcji, Francji, Kanady i USA.

W 1998 roku hutę przekształcono z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną. Dziś zmodernizowana Huta Szkła Zawiercie w dalszym ciągu jest poważnym i cenionym eksporterem wyrobów, a jej fachowcy mają opinię pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych.

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.