Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Granatowe Źródła to pomnik przyrody znajdujący się między Troninami a Starą Wsią, w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Nazwa pochodzi od koloru krystalicznie czystej wody.

Część wody wybija ze skalnej szczeliny na brzegu, część natomiast z dna zbiornika - starorzecza Warty. Jest to jedyny przykład na Jurze pulsujących, terasowych źródeł krasowych.

Dojazd do źródeł

Dotrzeć do Granatowych Źródeł można kierując się na Troniny, jednak zamiast wjeżdżać w samą wieś najlepiej skręcić w lewo wraz ze szlakiem pieszym czerwonym i zjechać w pierwszą widoczną ścieżkę, która kawałek dalej kończy się betonowym placem z widocznymi w dali ruinami. Gdy jesteśmy na placu, idziemy dalej betonowym chodnikiem mijając domki letniskowe. Po drodze, po lewej stronie powinniśmy zobaczyć tabliczkę informacyjną oraz strzałkę kierunkową.

Granatowe Źródła
czerwony Szlak Jury Wieluńskiej, Troniny

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.