Dom Dziekański w Krakowie

Dom Dziekański w Krakowie

Dom Dziekański w Krakowie mieści się przy ulicy Kanoniczej nr 21, wybudowany został już w II połowie XIV wieku dla kanonika Jana z Brzeska. Krużganki, poza zachodnim, zostały wybudowane w XVI wieku prawdopodobnie przez Santiego Gucci.

Z XVI wieku pochodzi również manierystyczny portal z łacińskim napisem: procul este profani, czyli trzymajcie się z dala niewtajemniczeni. Fasadę budynku zdobi dekoracja sgraffitowa, która została przywrócona po wojnie. Podwórze zdobi arkadowy dziedziniec, na dole stanowią go arkadowe łuki podtrzymywane przez jońskie kolumny, przechodząc u góry w arkadowa loggię.

Na środku placu widzimy figurę Św. Stanisława Szczepanowskiego, którą wykonano w XVIII wieku. Na dolnej kondygnacji między arkadami umieszczono figury 4 ewangelistów wraz z ich symbolami: wół – Łukasz, lew – Marek, orzeł – Jan, człowiek – Mateusz, gdzie wół to wytrwałość, lew to odwaga, orzeł to bystrość, a człowiek - inteligencja. Powiązania te zostały zaczerpnięte ze świata starożytnych Babilończyków i Asyryjczyków. Obecnie Dom dziekański jest częścią Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie, na który składa się także sąsiedni Dom Św. Stanisława.

Dom dziekański
ul. Kanoniczna 21, Kraków

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.