Dolina Szklarki

Dolina Szklarki

Dolina Szklarki to jedna z malowniczych i urokliwych dolinek w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Dolina potoku Szklarka ma około 9 km długości i ciągnie się od Jerzmanowic poprzez Szklary aż do Dubia, gdzie spotyka się z wylotem Doliny Racławki.

Ostańce w Dolinie Szklarki

Zwiedzanie Doliny Szklarki ułatwia biegnąca dnem doliny droga asfaltowa, ale warto wejść głębiej, by z bliska podziwiać charakterystyczne jurajskie ostańce, których tu nie brakuje. Te najbardziej znane to Witkowe Sokoliki, Łysa Skała, Chochołowe Skały czy Bukowa Góra. Wysoko ponad doliną wznosi się też potężna skała Brodło. Część ostańców wykorzystywana jest przez wspinaczy.

Co ciekawe, przy jednej ze skał zagubiła się kamienna kapliczka Matki Boskiej, grób nienarodzonych dzieci i małe drewniane stacje drogi krzyżowej. Ponoć dawno temu miała tu powstać kalwaria, ale plany nie doszły do skutku, jednak po dużej liczbie kwiatów i zniczy można wywnioskować, że miejsce to licznie odwiedzają dobrzy ludzie.

Jaskinie w Dolinie

W Dolinie Szklarki występują też jaskinie, m.in. Jaskinia Ciasny Awen, Jaskinia Szeroki Awen czy Lisia Jama. Niemałą atrakcją dla speleologów jest Jaskinia Kręta.

Dla ochrony cennych lasów i wszelakiej przyrody utworzono tu Rezerwat Dolina Szklarki, obok którego występuje ciekawe wywierzysko czyli źródło Pióro.

U wylotu Doliny, w miejscowości Dubie istnieją stawy hodowlane, założone w 1850 roku przez rodzinę Potockich. Obecnie nadal hoduje się tu pstrągi i inne ryby łososiowate.

Szlaki w Dolinie Szklarki

- szlak czerwony, okrężny przez najciekawsze zakątki i ostańce Doliny Szklarki, ze Szklar

- szlak zielony, z Doliny Będkowskiej przez Łazy, Dolinę Szklarki do Jerzmanowic

- szlak żółty, z Wierzchowia przez Dolinę Bolechowicką, Karniowice, Dolinę Kobylańską, Będkowice, Dolinę Będkowską, Dolinę Szklarki, Dolinę Racławki do Paczółtowic

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.