Dolina Kluczwody

Dolina Kluczwody

Malownicza Dolina Kluczwody leży na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w obrębie dolinek krakowskich, pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami. Dolina ma długość około 6 km, a jej dnem płynie zakolami potok Kluczwoda.

Dojście do Doliny Kluczwody

Do Doliny Kluczwody można dojść z dwóch stron. Idąc od strony Wierzchowia szlakiem czarnym można dojść do Jaskini Wierzchowskiej Górnej oraz do Jaskini Mamutowej. Idąc dalej na południe mijamy ryneczek w Wierzchowiu i kierujemy się dalej do Doliny.

Na wysokości Białego Kościoła możemy podziwiać majestatyczne ostańce: Mączne Skały, Skałę Zamczysko, Kobyłkę czy Leśną Basztę.

Warto wspiąć się na Zamkowe Skały, z których podziwiać całą dolinę. Na szczycie tej skały znajdują się także pozostałości po zamku rycerskim z początku XIV wieku. Dziś to jedynie kilka kamieni.

Zwiedzanie Doliny Kluczwody można też rozpocząć w Bolechowicach. Szlak początkowo prowadzi przez las i na tym odcinku pięknie widać, jak potok Kluczwoda kluczy pomiędzy drzewami.

Z ulicy Wierzchowskiej można szybko dojść do wloty wąwozu, gdzie stanęły zrekonstruowane słupy graniczne pomiędzy Zaborem Austriackim i Zaborem Rosyjskim. Dalej szlak czarny niebieski wiedzie wzdłuż potoku Kluczwoda, a zielony pozwala dojść do Rezerwatu Dolina Kluczwody.

Jaskinia Wierzchowska Górna

Będąc w Dolinie Kluczwody warto odwiedzić Jaskinię Wierzchowską Górną, udustępnioną dla turystów. Ma ona najdłuższą trasę turystyczną nie tylko na Jurze, ale w całej Polsce. Jest ciekawa i z pewnością jej odwiedzenie będzie frajdą dla całej rodziny. W pobliżu znajduje się też wielki otwór Jaskini Mamutowej (Wierzchowskiej Dolnej), która słynie dzisiaj z ekstremalnych tras wspinaczkowych z przewieszeniami.

Dolina Kluczwody
ul. Wierzchowska, Wierzchowie
Szlak czarny i zielony

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.