Brama Bolechowicka na Jurze

Brama Bolechowicka na Jurze

Słynna Brama Bolechowicka na Jurze znajduje się w pięknej Dolinie Bolechowickiej na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, tuż obok miejscowości Bolechowice. Wapienna brama skalna jest jedną z wielu znajdujących się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, ta jednak jest najpiękniejsza i najbardziej okazała!

Wspinaczka na Bramie

Bramę Bolechowicką budują dwie skały wapienne o wysokości aż 30 metrów. Zachodnia to Filar Pokutników, a wschodnia - Filar Abazego. Obie chętnie i często są wykorzystywane przez wspinaczy.

Zwyczajowo już Brama Bolechowicka to poligon ćwiczebny dla amatorów wspinaczki, którzy tutaj rozpoczynają swą przygodę z tą pasją, a potem kontynuują na znacznie trudniejszych ścieżkach w Tatrach czy nawet w Himalajach. Ćwiczyli tu i wielokrotnie wracali najsławniejsi polscy himalaiści, w tym Wojciech Kurtyka.

Dalej za Bramą rozciąga się niedługa Dolina Bolechowicka, przez którą wiedzie żółty szlak Dolinek Jurajskich. Warto nim dojść wzdłuż potoku Bolechówka to malowniczego wodospadu złożonego w dwóch kaskad.

Brama Bolechowicka
Żółty Szlak Dolinek Jurajskich, Dolina Bolechowicka, Bolechowice

Turystyczna mapa Polski

Na tej turystycznej mapie Polski zaznaczyliśmy miejscowości i atrakcje turystyczne, a także noclegi.
Na mapie zaznaczyliśmy również turystyczne szlaki w górach np. Tatrach. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje jak wyszukiwarka, trasa czy zmiana widoczności punktów czy warstw.

Klikając na szlak możesz dowiedzieć się ile czasu zajmie jego przebycie, a także jak wygląda różnica wzniesień.
Możesz również wyznaczyć sobie trasę dodając punkty tej trasy przy pomocy prawego przyciski myszy lub korzystając z odpowienich ikon.